Kategorie

  • nikos77
  • 30.09.2013
   

  Wyjaśnij przyczynę występowania zorzy polarnej?

  •  
   egoregoreg
  • 1.10.2013
   
  Zorza polarna to spektakularne zjawisko, występujące w okresie "burz magnetycznych" na dużych szerokościach geomagnetycznych. Zorza polarna pojawia się w tak zwanych "strefach zorzowych", około 20-25 stopni od bieguna magnetycznego Ziemi i rozciąga się z zachodu na wschód, niemal prostopadle do kierunku wskazywanego przez igłę magnetyczną. W jonosferze pobudzają tlen, azot, a także wodór i hel w taki sposób, że dochodzi do zjawiska świecenia, emitowania charakterystycznego promieniowania, odbieranego przez obserwatora jako zorza polarna.
  •  
   skasowany.785827
  • 8.10.2013
   
  Zorza polarna Jedno z najwspanialszych zjawisk optycznych w przyrodzie, to owiane tajemnicą przez wiele stuleci, świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej, charakterystyczne dla obszarów arktycznych (zorza północna) i antarktycznych (zorza południowa).

  Światło zorzy pulsuje, zmienia barwy i natężenie, przybiera kształt świetlistych smug, wstęg, promienistych koron, firanek czy też draperii.

  Naukowcy rozwiązali zagadkę jej powstawania. To spektakularne zjawisko, występujące w okresie "burz magnetycznych" na dużych szerokościach geomagnetycznych. Zorza polarna pojawia się w tak zwanych "strefach zorzowych", około 20-25 stopni od bieguna magnetycznego Ziemi i rozciąga się z zachodu na wschód, niemal prostopadle do kierunku wskazywanego przez igłę magnetyczną.
  •  
   marlos123
  • 8.10.2013
   
  Zorza polarna jest przepięknym widowiskiem przyrodniczym wywoływanym specyficznymi warunkami świetlnymi. Energia świetlna ulega pulsacji zmieniając kolory i natężenie. Kształtem przypomina firanki, draperie, korony, wstęgi i świetliste smugi. Czasami może również przyjmować postać długiej, pofalowanej wstęgi lub kurtyny albo rozmytej, bezkształtnej, ale pięknie świecącej masy. Obraz ten jest dynamiczny więc cały czas ulega zmianie. Najczęściej tworzy ona jednak promienie, łuki lub płomienie i odznacza się zadziwiającym, nieziemskim blaskiem. Nie jest to jednak poświata jakiegoś płomienia, ale energia świetlna wytworzona wskutek wyładowań elektrycznych. Obecnie mechanizm powstawania zorzy jest już dobrze i szczegółowo wyjaśniony, jednakże przez kilkaset lat pozostawał on prawdziwą naukową zagadką.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.