norbi75

Napisz krótką wypowiedz na temat;komunizm,nazizm i faszyzm zaprzeczeniem demokracji

+0 pkt.
Odpowiedz

Odpowiedzi: 4

about 13 years ago

komunizm [łac. communis ‘wspólny’, ‘powszechny’], ideologia postulująca równość i wspólnotę w organizacji życia społecznego oraz racjonalność w kierowaniu życiem gospodarczym, głosząca nieuchronność upadku kapitalizmu i potrzebę działań dla osiągnięcia tego celu; w teorii marksistowskiej najwyższa, bezklasowa forma organizacji społecznej, następująca po kapitalizmie; ruch społeczny i polityczny wywodzący się z ideologii marksistowskiej, ukształtowany w wyniku rozłamu socjaldemokracji; w niemarksistowskiej teorii społecznej i w języku potocznym — ustrój społeczny w państwach rządzonych przez partie komunistyczne; w państwach komunistycznych określany również mianem socjalizmu realnego. Twórcą nazizmu był A. Hitler, który główne zasady swojej ideologii wyłożył w książce Mein Kampf (Moja walka). Podstawy nazizmu w sensie doktrynalnym stworzył A. Rosenberg, natomiast jego ustrojową teorię opracował K. Schmidt. Nazizm wysuwał tezy o nadrzędności rasy aryjskiej (Niemców), stanowiącej rasę panów, oraz hasła likwidacji Żydów (ostateczne rozwiązanie). Żydom przypisywał Hitler antyniemieckie działania w czasie konferencji wersalskiej i opracowanie głównych założeń traktatu wersalskiego. Faszyzm i komunizm opierały się na władzy jednej osoby, osoba ta miała bezwzględną władzę co już jest zaprzeczeniem demokracji. W państwach komunistycznych i faszystowskich istniała tylko jedna partia polityczna, co nie dawało obywatelom wolności politycznej. Wobec obywateli stosowano kary więzienia, zabierano im takie swobody demokratyczne jak wolność słowa czy religii

kkika87

Intermediate Odpowiedzi: 92 0 people got help
about 13 years ago

faszyzm polegal an tym ze pozbawiono obyateli podstwaiowych praw z wyjotkiem praw do posiadania wlasnosci komunizm polegal na tym ze obywatele nie posiadali popdstawowych praw w tym prawa do posiadania wlasnoisci demokracja-ustroj polityczny w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli.

kkika87

Intermediate Odpowiedzi: 92 0 people got help
about 13 years ago

Demokracja (ludowładztwo), ustrój polityczny, w którym władzę sprawuje społeczeństwo; termin wprowadzony w starożytności prawdopodobnie przez greckich sofistów, upowszechniony przez Demokryta z Abdery, potem przez krytyków d. ateńskiej: Platona i Arystotelesa. Obecnie termin d. jest używany w 4 znaczeniach: 1) władza ludu, narodu, społeczeństwa; 2) forma ustroju politycznego państwa, w którym uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się im prawa i wolności polityczne gwarantujące sprawowanie tej władzy; 3) synonim samych praw i wolności politycznych, których podstawą jest równość obywateli wobec prawa oraz równość ich szans i możliwości; 4) ustrój społeczno-gospodarczy zapewniający powszechny równy udział obywateli we własności i zarządzaniu narodowym majątkiem produkcyjnym, dostęp do dóbr kultury, oświaty i ochrony zdrowia. Faszyzm [wł. fascismo, od łac. fasces ‘wiązki’ — rózgi noszone przez liktorów rzymskich], ruch polityczny i ideologia rozwijające się w Europie po I wojnie światowej, w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego, forma władzy dyktatorskiej. We Włoszech Benito Mussolini utworzył w 1919 włoskie Związki Bojowe, przekształcone w 1921 w Narodową Partię Faszystowską. W Niemczech Adolf Hitler wyniósł do władzy NSDAP, partię narodowego socjalizmu (® nazizm). W Hiszpanii Francisco Franco założył Falangę. Główne elementy f. to przekonanie o wyższości rasowej własnego narodu, antysemityzm (w Niemczech), ślepe posłuszeństwo dla „wodza”, centralizm władzy, policja polityczna, fizyczna eliminacja przeciwników, dążenie do podbojów. Komunizm, radykalnie lewicowy kierunek myśli politycznej, głosi zniesienie własności prywatnej i sprawiedliwe ustalenie zasad współpracy społecznej i realizującego równość wszystkich członków społeczeństwa (wedle zasady „od każdego wedle jego zdolności, każdemu wg jego potrzeb”). Zasady te usiłował wcielić w życie ruch odwołujący się do ideologii marksistowskiej, wywodzący się z ruchu socjalistycznego.

kkika87

Intermediate Odpowiedzi: 92 0 people got help
about 11 years ago

heheheheherbata.

fibi08

Newbie Odpowiedzi: 1 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Historia

Ładuj więcej