Kategorie

  •  
   Lady_Vampire
  • 18.02.2011
   

  Położenie Polski wyznaczają następujące współrzędne geograficzne:
  -Przylądek Rozewie: 54 stopnie 50' N
  -szczyt Opołonek: 49 stopni N
  -zakole Odry we wsi Osinów: 14 stopnie 7' E
  -zakole Bugu we wsi Zosin: 2 stopnie 8' E.
  Wymień następstwa tego położenia dzieląc je na wynikające z:
  a) rozciągłości południkowej
  b) rozciągłości równoleżnikowej.

  •  
   zigi2010
  • 18.02.2011
   
  ZAKOLE BUGU MA OCZYWIŚCIE 24 STOPNIE 08 MINUT A NIE 2. ALE TO NA MARGINESIE. JESLI CHODZI O ROZCIĄGŁOŚĆ POŁUDNIKOWĄ TO TAKIE POŁOŻENIE POWODUJE ŻE SŁOŃCE WE WSCHODNIEJ POLSCE WSCHODZI O OK. 40 MINUT WCZEŚNIEJ NIŻ W ZACHODNIEJ. NATOMIAST DZIEŃ W POLSCE ZACHODNIEJ JEST DŁUŻSZY NIŻ TEN WE WSCHODNIEJ. JEŚLI PODAJĄ NP. ŻE SŁOŃCE WSTANIE O GODZINE 6:00 A ZAJDZIE O GODZINIE 19:00, CO JEST ZGODNE MNIEJ WIĘCEJ Z CZASEM STREFOWYM (W POLSCE DLA 15 POŁUDNIKA) ZNACZY TO ZE W POLSCE WSCHODNIEJ BĘDZIE TO OK. 5:24 A W ZACHODNIEJ 6:04 I ODPOWIEDNIO 18:24 I 19:04.
  •  
   zigi2010
  • 18.02.2011
   
  W SUMIE JEDYNYM POWAŻNIEJSZYM NASTEPSTWEM ROZCIĄGŁOŚCI POŁUDNIKOWEJ W POLSCE JEST RÓŻNICA W CZASIE SŁONECZNYM.
  •  
   zigi2010
  • 18.02.2011
   
  JEŚLI IDZIE O ROZCIĄGŁOŚC RÓWNOLEZNIKOWĄ, TO GENERALNIE MAMY TUTAJ TAKZE NASTĘPSTWO ZWIAZANE Z RÓŻNICA DŁUGOŚCI DNIA I NOCY. Z TYM ZE W LECIE DZIEŃ JEST DŁUŻSZY NA PÓŁNOCY A NA POŁUDNIU KRÓTSZY, ZAŚ W ZIMIE NA ODWRÓT. PONADTO CHOĆ TUTAJ SZEROKOSC MOŻE MIEĆ MNIEJSZY WPŁYW NA POŁUDNIU MAMY NIECO WYZSZE TEMPERATURY POWIETRZA NIŻ NA PÓŁNOCY. OCZYWIŚCIE LEPSZYM PRZYKŁADEM JEST TU POLSKA WSCHODNIA GDZIE NIE MAMY TAK DUŻEGO ODDZIAŁYWANIA MORZA BAŁTYCKIEGO. SUWAŁKI I RZESZÓW MAJA ZBLIZONE DŁUGOŚCI GEOGRAFICZNE,A JEDNAK RÓZNICE TEMPERATUR ŚREDNICH ROCZNYCH SA ZNACZĄCE. ZARÓWNO W LECIE JAK I ZIMIE TEMPERATURA PRZEMAWIA NA KORZYSĆ RZESZOWA. SZEROKOSC MIAŁABY PEWNIE ZNACZNIE WIEKSZY WPŁYW NA KLIMAT W POLSCE, Z TYM ZE CAŁOŚĆ JEST NIECO ZABURZONA POPRZEZ WYSTĘPOWANIE GÓR NA PÓŁUDNIU, KTÓRE ZAWSZE MAJĄ KLIMAT SUROWSZY ORAZ WYSTĘPOWANIE MORZA NA PÓŁNOCY, KTÓRE ZAWSZE ŁAGODZI KLIMAT. WOBEC TEGO TYLKO POLSKA WSCHODNIA JEST TU DOBRYM PRZYKŁADEM.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.