Kategorie

  • Siarula
  • 17.12.2010
   

  1.Dlaczego wyprawa Napoleona na Moskwę zakończyła się klęską?
  2.Dlaczego doszło do przekształcenia monarchii austriackiej w monarchię austro - węgierską?
  3.Geneza i losy Legionów Polskich we Włoszech?

  • patryk95107
  • 18.12.2010
   
  1.gdy napoleon wyruszał na kampanię jsgo armia była wyposażona tylko w letnią ''odzież'' naptomiast gdy znalazł sie na tertorium rosyjskim nie przewidział bardzo niskich temperatur . \(mówi się że Napoleona pokonał generał chłod i generał mróź) ;)
  2.Sądecczyznę wraz z Podhalem włączono wtedy do Królestwa Węgierskiego, a granicę ustalono na linii Beskidów. Tego przesunięcia dokonano na podstawie mapy barona von Seegera i jego doradcy politycznego Józefa Thõrõka. Zebrane przez nich „dowody” całkowicie tłumaczyły „odwieczną węgierskość” Podhala. Gdy dwa lata później doszło do zagarnięcia dalszych ziem Polski i Małopolska wraz z Podhalem – odtąd zwana Galicją – weszła w skład monarchii austriackiej, owo przesunięcie stało się przyczyną sporu austriacko – węgierskiego. Swą kulminacje spór osiągnął w 1774 roku kiedy doszło do rozlewu krwi. Rok później, w czerwcu 1775 roku w Chochołowie doprowadzono wreszcie do ugody, a wynegocjowaną linię graniczną oznaczono 53 kopcami. Przez następnych 150 lat zapanował spokój.
  Od tej pory obszar ten łącznie z Orawą przez ponad 140 lat należał do cesarstwa austriackiego. Kiedy w II połowie XIX wieku Austria przekształciła się w dualistyczną monarchię austro – węgierską.
  3.soooooryy na 3 ci nie odpowiem nie wiem
  • semper_fidelis
  • 18.12.2010
   
  2. całkowita bzdura: Austria przekształciła się w Austro - Węgry ponieważ w poł. XIX w. poniosła klęski w wojnach o zjednoczenie Włoch (1859-60) oraz Wojnie Sześciotygodniowej (bitwa pod Sadową) w 1866 z Prusami, wojny te osłabiły pozycję Austrii, dodatkowo społeczeństwo i elity polityczne Węgier domagały się coraz więcej praw ( powstanie Węgierskie w czasie Wiosny Ludów 1848-49 udało się stłumić Austriakom z wielkim trudem przy pomocy wojsk rosyjskich), w końcu doszło do ugody politycznej
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.