Kategorie

  • skasowany.99880
  • 1.11.2010
   

  Lektura "Ten Obcy"

  napiszcie mi wszystko co powinnam wiedziec:
  np: postacie planowe drugoplanowe,miejsce akcji,itp ,bohaterowie

  •  
   patryshia
  • 1.11.2010 zmieniony
   
  streszczenie krótkie
  Czwórka przyjaciół: Ula Zalewska, Pestka, Marian i Julek spędzają wakacje w Olszynach. Mają swoje ulubione miejsce - wyspę. Pewnego dnia na wyspę trafia tajemniczy chłopiec. Ma zranioną stopę, jest głodny i zmęczony. Początkowo bohaterowie traktują go jak intruza, z czasem zaprzyjaźniają się. Zenek Wójcik, bo tak nazywa się przybysz, zwierza się Uli, że ma ojca alkoholika, który się nad nim znęca. Dlatego uciekł z domu i szuka swojego wujka, Antoniego Janicy. Ula i jej ojciec, doktor Zalewski, pomagają chłopcu odnaleźć wujka. Rozwiązują się także problemy Uli - jej ojciec odszedł od niej i mamy do innej kobiety. Po śmierci matki Ula czuje się samotna, nie potrafi zrozumieć ojca. Ostatecznie zaprzyjaźniają się.

  Powieść dotyczy trudnych problemów: Zenek ma ojca nadużywającego alkoholu, rodzice Uli rozeszli się. Pisarka pokazuje, jak radzą sobie z tymi problemami młodzi ludzie, jak próbują je pokonywać.
  •  
   patryshia
  • 1.11.2010 zmieniony
   
  1. Postaci pierwszoplanowe:
  Zenek Wójcik, Pestka Ubyszówna, Ula Zalewska, Julek Miler, Marian Pietrzyk.
  Postaci drugoplanowe:
  Doktor Zalewski, mama Pestki, babka i dziadek Mariana i Julka, Dunaj.
  Postaci epizodyczne (pojawiające się rzadko):
  pani Cydzikowa, przekupka, kobieta z dzieckiem, Wiktor i Władek, wujek Zenka.

  2.Prezentacja bohaterów:
  Zenek Wójcik- chłopiec uciekający z domu stawiany w trudnej sytuacji życiowej, ponieważ jego mama umarła, a tata jest alkoholikiem. Znalazł wyspę postanowił się tam zatrzymać. Jego wyprawa dotyczyła znalezienia wujka. Podczas wycieczki zranił nogę i tak zatrzymał się na wyspie niedaleko Olszyn.
  Ula Zalewska- zgrabna dziewczyna o ładnych włosach. Jest nieśmiała. Bardzo często przebywa z Pestką.
  Pestka Ubyszówna- jedynaczka o czarnych oczach. Bardzo energiczna i bystra dziewczyna. Najlepsza przyjaciółka Uli. Córka lekarza z którym nie najlepiej się dogadywała.
  Marian Pietrzyk- najstarszy z całej paczki jest liderem. Bardzo mądry, odpowiedzialny, spokojny i poważny.
  Julek Miler- to dziesięcioletni kuzyn Mariana. Jest szczupły. Ma czarne błyszczące oczy oraz spiczaste uszy. Zawsze stara się pochwalić przed załogą.

  <<<moze byc>>>
  • supernatalkalove
  • 1.11.2010
   
  Zenek to bohater książki Ten Obcy
  Zenek-Mieszkał we Wrocławiu z ojcem, jego matka nie żyła. Zdecydował się na porzucenie domu, bowiem ojciec pił, nie żywił wobec syna żadnych ciepłych uczuć, odrzucał go. Stało się to przyczyną tragedii chłopca, który zdobył się na odwagę opuszczenia domu i samotnej wędrówki w poszukiwaniu wuja. Zenek zawsze był odważny, czego dowodził swym codziennym postępowaniem. Umiał też zdobyć się na czyn wręcz bohaterski ratując dziecko. Odwadze towarzyszyła samodzielność i zaradność, np. świetnie radził sobie na wyspie, posiadał dziesiątki praktycznych umiejętności. Był chłopcem wysokim, sprawnym fizycznie, niezmiennie imponował rówieśnikom.
  • supernatalkalove
  • 1.11.2010
   
  o i kawałek o tej lektórze::::.........

  Akcja powieści „Ten Obcy” rozgrywa się w osadzie Olszyny. Obok tej wsi płynęła rzeka Młynówka, na której po powodzi powstała wyspa połączona brzegiem jedynie poprzez przewrócone drzewo. Wyspa stała się miejscem czworga dzieci: Mariana Pietrzyka, Julka Milera (ciotecznych braci) oraz Pestki Ubyszówny i Uli Zalewskiej. O kryjówce na wyspie nie wiedział nikt z mieszkańców wsi.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.