DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Wykonaj poniższe polecenia.
  a) Odszukaj w atlasie obiekt geograficzny o współrzędnych 36 27'S, 148 15'E. Wpisz poniżej jego nazwę.

  b) Na podstawie dostępnych źródeł informacji wyjaśnij, w jaki sposób historia tego obiektu jest związana z Pawłem Edmundem Strzeleckim.

  Jak coś, to jest zadanie z zeszytu ćwiczeń Puls Ziemi 2, na stronie 33.
 2.  
  Canberra w Australii
  Każda z istniejących kolonii funkcjonowała jako odrębna jednostka o odmiennych prawach i przepisach. Bardzo utrudniało to gospodarczy rozwój kraju. Dążenie do integracji zaowocowało uchwaleniem konstytucji i utworzeniem Związku Australijskiego o statusie dominium brytyjskiego. Miało to miejsce 1 stycznia 1901 r. Kolonie uzyskały wówczas status państw związkowych (stanów). Wybudowano Canberrę, stolicę Związku Australijskiego.
  Najbardziej znanym Polakiem, kojarzonym z Australią, jest Paweł Edmund Strzelecki. Przybył on na kontynent w 1839 r., by prowadzić eksplorację obszarów australijskich i badania naukowe. Strzelecki odkrył Góry Błękitne i najwyższy szczyt kontynentu, nazwany przez niego Górą Kościuszki. Znacząco przyczynił się do poznania budowy geologicznej tych terenów, odkrył też kilka złóż złota.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.