DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Opowiedz o władcy za którego panowania wzniesiono most Karola.
  Co stało się z mostem stojącym wcześniej w tym samym miejscu?
 2.  
  Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905-1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 normalny ruch samochodowy.

  Most mocno ucierpiał podczas powodzi w II połowie XIX wieku - zawaleniu uległo wówczas kilka przęseł. Również w czasie powodzi w 2002 istniało realne zagrożenie zniszczenia mostu, ale na szczęście ocalał.

  W sierpniu 2007 r. rozpoczęto, zaplanowany na 3 lata, kolejny remont
  połączony z badaniami archeologicznymi. W trakcie badań pojawiło się przypuszczenie, że twórcą mostu był magister pontis, praski mieszczanin Oto lub Otlin, a nie jak sądzono, Peter Parler
 3.  
  poprzedni most (most Judyty ) został zniszczony przez powódź

  most Karola - nazwa pochodzi od króla Czech i cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Karola IV (nie Karola Wielkiego władcy Franków z VIII w. n.e.)
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.