DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Wpływ nikotynizmu (palenia papierosów) na układ oddechowy- referat
 2.  
  Nikotyna jest trucizną równie silną jak kwas pruski (cyjanowodór HCN – związek wodoru, węgla i azotu – natomiast nikotyna C10H14N2). Dawka nikotyny śmiertelna dla człowieka to ok. 60 mg. Podana jednorazowo dożylnie powoduje śmierć na skutek porażenia centralnego i obwodowego układu nerwowego, głównie paraliżu mięśni oddechowych klatki piersiowej.
 3.  
  Nikotyna jest dość silną toksyną działającą na układ nerwowy. Stosuje się ją m.in. w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy. Dawka LD50 to ok. 1–1,5 mg/kg masy ciała. Zawartość nikotyny w tytoniu papierosowym jest rzędu 1–2% suchej masy, natomiast w dymie papierosowym rzędu 1 mg/papieros. Nikotyna nie jest natomiast substancją mutagenną ani rakotwórczą, choć niektóre badania wskazują, że może ona hamować apoptozę.

  Istnieją bardzo rozbieżne opinie w świecie nauki co do potencjału uzależniającego nikotyny. Według najnowszych doniesień, właściwości uzależniające wyizolowanej nikotyny nie są znaczące, a decydujący wpływ na silne uzależnienie od papierosów ma występowanie w dymie tytoniowym inhibitorów monoaminooksydazy. Niektóre źródła podają natomiast, że uzależnienie od nikotyny jest podobne do uzależnienia od heroiny czy kokainy, nie wyszczególniając jednak czy chodzi o wyizolowaną nikotynę, czy też o papierosy.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.