DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Witam bardzo proszę w rozwiązanie zadań , zaważy to nad moją oceną z Języka Polskiego na koniec 3 klasy gimnazjum. ;(

  [1] W XVIII najpopularniejszym typem bajki była la fontaine'a: rozlubowana w plastyce charakterystyki , w scenerii , bajki pełna humoru i fantazji , nieraz rozlewana i ekspansywnie liryczna. Krasicki w pierwszym swoim zbiorze nie poszedł za jej pociągającym przykładem. Wiadome zasady styl bajek i przypowieści to oszczędność słowa i zawartości. [...] Szczyt zwięzłości! A przecież jaka przy tym prostota i jasność ! K.N. Górski , charakteryzujący styl bajek i przypowieści , mówi , ze "jest on prostszy od codziennej prozy ". A Juliusz Kleiner , te sama właściwość stylu mając na myśli , powiada , ze , " bajka księcia biskupa wywołuje niejednokrotnie wrażenie jaja kolumnowego. [...]
  [2] Ta prostota , więcej jeszcze niz. zwięzłość , czyni " bajki i przypowieści " Krasickiego oryginalnymi , nawet kiedy sa przeróbkami, zachowującymi wszystkie nici z cudzego wątku [...] Stopień ich oryginalności " absolutnej " jest trudny do określenia wobec ogromu literatury bajkopisarskiej: starożytnej , średniowiecznej i nowożytnej- europejskiej i wschodniej- która niewątpliwie znaną była Krasickiemu. [...] Często jednak jest tak ze Krasicki bierze motyw jakiejś bajki cudzej po to żeby przerabiając go , przeciwstawić sie tej bajce : inaczej ukształtować sytuacje , wyciągnąć inna konkluzje . [...]
  [3] Krytycy wspomniani , którzy bajkom Krasickiego poświecili drobiazgowe studia , uwydatnili , jak wysokim kunsztem jest ich prostota. Bo naturalnie nie polega ona tylko na właściwościach negatywnych ; unikaniu szczegółów i ograniczeniu dekoracjii. Jej istota jest precyzja :dobór wyrazów najwłaściwszych , a zarazem szczelne wypełnienie tymi wyrazami ram formalnych utworu , które w większości wypadków [...] wyznaczają mu bardzo szczuple rozmiary.

  A o to i pytanka
  1. Wymień- na podstawie akapitu 1- po cztery cechy bajki typu La Fontaine'a i Krasickiego
  2.Jaki jest stosunek autora do bajek Krasickiego? za pomocą jakich środków stylistycznych zostaje on wyrażony w akapicie 1 ?
  3.W jakim celu autor przytacza w akapicie 1. zdania innych badaczy/
  a) by z nimi polemizować
  b) by wzmocnić własne tezy
  c) by przedstawić inne poglądy na temat bajek
  4. Wyjaśnij na jakiej podstawie Kleiner porównał styl bajek do przysłowiowego " jaja Kolumba "
  a) charakteryzuje je prostota rozwiązań
  b) nawiązują do tradycji bajkopisarstwa
  c)wyróżniają się dowcipem
  5. Dlaczego bajki Krasickiego można uznać za oryginalne , mimo ze często powielają rożne stare pomysły? odpowiedz na podstawie akapitu 2.
  6.Gdzie i w jakich epokach rozwijało się bajkopisarstwo
  7. Wyjaśnij sformułowanie z akapitu 3 : :jak wysokim kunsztem jest ich prostota "
  8.Jak rozumiesz sformułowanie : właściwości negatywne : prostoty , użyte w akapicie 3?
  9.Na czym polega prostota bajek Krasickiego? odpowiedz na podstawie akapitu 3.
 2.  
  2.Jaki jest stosunek autora do bajek Krasickiego? za pomocą jakich środków stylistycznych zostaje on wyrażony w akapicie 1 ?
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.