DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Fraszki to wszystko,cokolwiek myślemy,
  Fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy;
  Nie masz na świecie żadnej pewnej rzeczy,
  Próżno tu człowiek ma co mieć na pieczy.
  Zacność , uroda, moc, pieniądze, sława;
  Wszystko to minie jako polna trawa;
  Naśmiawszy się nam i naszym porządkom,
  Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom.

  zad. czy zgadzam się z przemyśleniami Jana Kochanowskiego na temat życia i człowieka? zapisz swoje refeksje , odwołujące się do fraszki ( wyżej napisana) ( tytuł) (na 2 str.)
 2.  
  Jan KOCHANOWSKI -pisze o życiu własnym,oraz o tym co zaobserwuje.Był jednym z niewielu pisarzy,których drażniło życie beztroskie szlachty i ludzi bogatych.Naśmiewał ich życie codzienne, karcił w delikatny sposób swoimi wywodami i w bardzo świadomy sposób podchodził do życia.
  Jako krytyk życia szlachty wie,że nie ma sensu zabiegać o dobra ziemskie,o bogactwo,ponieważ i tak nie zabierzemy ze sobą tego wszystkiego czego się tu na ziemii dorobimy.Po co zabiegać i się trudzić,męczyć ,wysilać,skoro włożą nas do skrzynki i zakopią.Liche ubranie dadzą i to cały nasz ziemski majątek.We fraszkach Jan Kochanowski mówi,że nie ma rzeczy pewnej,nie ma pewności jutra,czy żyć będziemy,podpowiada o śmiechu,że on najlepszy i najpewniejszy.
  Nawet uroda -dziś,jutro się zmieni,tak jak wszystko na ziemii.Wystarczy dbać o zdrowie,mieć co jeść i cieszyć się życiem.
  Pisarz słusznie przypomina nam o bezwartości rzeczy materialnych,po co się starać ponad siły,pracować od rana do wieczora w imię tylko pieniędzy,żeby tylko zaimponować komuś.Nas już nie będzie,a bogactwo zostanie i o niego będą się bić ci co zostaną po nas,zapanuje niezgoda.My będziemy się męczyć po to żeby nic nie mieć.Wystarczy żyć mądrze--zarabiać,pracować i odpoczywać,zwiedzać i cieszyć się życiem,oraz zdrowiem i rodziną.
  Jak coś nie tak-coś ci może nie pasować trochę popraw.myślę,że to gimnazjum a nie podstawówka??
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.