DODAJ ZADANIE
Kategorie

  1.  
    Bloki Militarne po II Wojnie Światowej i ich wpływ na społeczeństwo.\r\nReferat minimum 4 kancelaryjne.\r\nja osobiscie nic nie moge znalesc w necie
  2.  
    Pierwsze bojowe samoloty odrzutowe zdążyły się pojawić na europejskim niebie jeszcze przed zakończeniem działań wojennych, ale były to konstrukcje na tyle jeszcze młode, że ich eksploatacja przysparzała użytkownikom wielu problemów, a skomplikowanie produkcji wpływało na jej skalę, która była na tyle niewielka, że nie mogła wpłynąć na losy wojny. Najbardziej znaną konstrukcją tego typu był Me 262, który po zakończeniu wojny stał się pożądanym przez wszystkie zwycięskie mocarstwa łupem wojennym i posłużył do rozwijania ich własnych projektów lotniczych. Pomimo początkowych problemów technicznych pierwsze samoloty odrzutowe pokazały potencjał drzemiący w tym rozwiązaniu technologicznym i w kilka lat po wojnie maszyny o tym napędzie stanowiły podstawę sił powietrznych najważniejszych państw, deklasując pod względem osiągów wszystkie wcześniejsze konstrukcje śmigłowe.

    Powstawały też samoloty z napędem rakietowym, jednak jak pokazały już lata wojny, a potwierdziły nieliczne konstrukcje powojenne, była to ślepa uliczka, jeśli chodzi o zastosowanie tego napędu w samolotach bojowych. Na pewno jednak zebrane doświadczenia zostały wykorzystane w innych konstrukcjach.

    Podobną, choć na nieco mniejszą skalę, przyspieszoną ewolucję przeszły bombowce. Co prawda i w tej klasie samolotów pojawiły się pierwsze konstrukcje z napędem odrzutowym, jednak nie były to jeszcze zbyt udane doświadczenia. Wynikało to chyba głównie z tego, że pracowali nad nimi Niemcy, którzy w późniejszych latach wojny nie mieli już odpowiednich sił w przemyśle, aby produkować takie samoloty na większą skalę. Alianci z kolei postawili na mniej innowacyjne pod względem napędu, ale za to znacznie większe i produkowane bardziej masowo bombowce z napędem śmigłowym. Wszystkie główne państwa dysponowały dwusilnikowymi bombowcami średnimi, które sprawdzały się na pierwszym etapie wojny, ewentualnie jako samoloty bliskiego wsparcia wojsk lądowych, jednak prawdziwie nową jakość zarówno pod względem technicznym jak i taktycznym były bombowce strategiczne produkowane przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanią.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.