DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Napisz charakterystykę porównawczą Cześnika i Rejenta !
 2.  
  Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są to dwaj antagoniści z komedii Aleksandra Fredry Pt „Zemsta” .
  Cześnik to stary kawaler ale nadal nie stroni od okazywania uczuć do kobiet. Był on opiekunem Klary , swojej bratanicy co pozwoliło odziedziczyć jej majątek dzięki , któremu wydaje się bardzo zamożny. Cześnik był konfederatą barskim podczas konfederacji w 1768 roku. Jego nazwisko jest najdobitniej obrazuje jego charakter ponieważ pochodzi ono od słowa Raptus czyli człowiek gwałtowny, skłonny do bójki.
  Rejent Milczek jest postacią bardzo skrytą , jest on wdowcem. Rejent to sąsiad Cześnika i właściciel wsi i połowy zamku oraz dawny urzędnik sądowy, sporządzający akty prawne np. darowizn lub spadków. Jego nazwisko pochodzi od słowa milczek czyli człowiek małomówny i skryty.
  Wygląd obu sąsiadów jest niemalże identyczny i jako tamtejsza szlachta ubrani są w : żupan , kontusz przepasany szerokim pasem za , którym widnieje szabla. Szerokie spodnie do kolan oraz skórzane długie buty , od święta koloru czerwonego to rodzaj ubioru obu antagonistów.
  Raptus jest człowiekiem bardzo gwałtownym Np. podczas jednej ze scen na widok mularzy naprawiających mur graniczny posyła swych podwładnych aby siłą zakazali murarzom dalszej pracy a sam próbuje strzelać do Rejenta . Jest człowiekiem skorym do bójki , kłótni lub pojedynku co niejednokrotnie udowadniał. Cześnik w młodości był sejmikowym rębajłą a jego szabla nie jednego posła wykrzesała z kandydata . Raptus jest człowiekiem o szerokiej gościnności co niejednokrotnie udowadniał podczas częstych wizyt Papkina nadużywającego jego serdeczności. Jest człowiekiem gadatliwym, hałaśliwym i o żywym temperamencie co uwidacznia podczas rozmów z Dyndalskim. Cześnik był mściwy, podczas zemsty na Rejencie kierował się zawiścią , wyrachowaniem oraz intrygą .
  Rejent to człowiek skąpy i wyrachowany, nawet w stosunku do swego syna . Jest on obłudnikiem udającym pokorę i skromność w stosunku do swej osoby . Całym jego życiem kieruje fałsz oraz buta szlachecka. Rejent nie szanuje prawa oraz niewłaściwie pojmuje honor i pobożność. Jako urzędnik sądowy nakłania mularzy do krzywoprzysięstwa przeciwko Cześnikowi. Chcąc pokrzyżować małżeńskie plany Cześnika nie liczy się z uczuciami syna i myśli tylko o zemście.
  Cześnik budzi moją sympatię ponieważ jest otwarty na miłość . Szybko rozwiązuje spory, jest prawdomówny i zawsze stawia na swoim. Przez całe życie dąży do obranego celu i nie kieruje się przy tym obłudą i kłamstwem w przeciwieństwie do swego sąsiada.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.