DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Przedstaw sylwetkę wybranego reżysera. Podaj informacje o jego twórczości.
  ;*
 2.  
  Roman Polański aresztowany - sylwetka
  met, PAP
  2009-09-27, ostatnia aktualizacja 2009-09-27 14:06
  Roman Polański, jeden z najwybitniejszych i najsłynniejszych na świecie polskich reżyserów, artysta o burzliwym życiorysie, został zatrzymany w Szwajcarii na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania, wystawionego przed 31 laty.


  Agencja Associated Press, powołując się na organizatorów festiwalu filmowego Zurych Film Festiwal, poinformowała w niedzielę, że - według organizatorów imprezy - Polański został zatrzymany w sobotę wieczorem. Polański miał podczas festiwalu odebrać nagrodę za całokształt twórczości.

  Roman Polański urodził się 18 sierpnia 1933 r. w Paryżu, w rodzinie polskich Żydów. Jego prawdziwe nazwisko to Raymond Liebling. W 1937 r. rodzina przyszłego reżysera przeniosła się do Krakowa. W czasie wojny z powodu żydowskiego pochodzenia znaleźli się w krakowskim getcie. Rodziców Polańskiego wywieziono do obozów koncentracyjnych - matka zginęła w Auschwitz, ojciec przeżył obóz w Mauthausen. Polańskiemu udało się wydostać z getta, wychowywał się potem w podkrakowskiej wsi.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.