DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Mam zrobic referat na temat :
  Uzasadnij tezę ze różnorodność biologiczna sprzyja zachowaniu równowagi ekologicznej ekosystemu. Opisz rolę producentów oraz konsumentów.
 2.  
  Według mnie chodzi tu o to, że im bardziej zróżnicowany ekosystem tym mniej jest narażony na zaburzenia równowagi ekologicznej. Gdy w danym ekosystemie jest mała bioróżnorodność to zanik nawet jednego, niepozornego gatunku może doprowadzić do zachwiania homeostazy ekosystemu. Kiedy w ekosystemie jest duża bioróżnorodność, to taki zanik jest mniej szkodliwy, bo dany element może być zastąpiony przez inny, równorzędny gatunek.
  Takim głównym przykładem ubogiego ekosystemu jest nasza monokultura sosnowa - uboga gatunkowo, narażona na gradacje szkodników.
 3.  
  Różnorodność organizmów występujących na naszej planecie jest niezbędna do zachowania równowagi ekologicznej. Różne gatunki roślin i zwierząt nauczyły się nie tlyko przystosowywać do panujących warunków ale także dzięki nim powstają unikalne powiązania. Idealnym przykładem jest np. mrówka. Mrówki stanowią jedną trzecią masy wszystkich zwierząt żyjących na całym globie. Mogło by się wydawac że tak niepozorne stworzenie właściwie nie jest potrzebne i gdyby go nie było to właściwie nic takie by się nie stało. Otóż błąd. Mrówki są niezwykle pożytecznymi istotami- "czyścicielami lasu". Maleńka mrówka potrafi podnieść ciężar kilka razy większy od jej własnej masy ciała. Po co? otóż po to by móc zanosić do mrowiska martwe szczątki zwierząt i roślin które słóżą za pokarm i za element budulcowy dla mrowiska. Bez mrówek na powierzni gleby dłuższy czas poniewierałyby się szczątki martwych zwierząt.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.