DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  potrzebna mi jest na jutro charakterystyka tomka sawyera

  dam celujący!!!
 2.  
  Tomek Sawyer jest jedenastoletnim bohaterem książki Marka Twaina. To jedenastoletni chłopiec, który był sierotą wychowywanym przez ciotkę Polly. Mieszkał w miasteczku St. Petersburg nad rzeka Missisipi.
  Miał wysportowaną, zwinną sylwetkę, o czym świadczyło pokonanie parkanu jednym skokiem. Na co dzień chodził boso i w zniszczonym stroju, zaś w niedzielę zakładał buty i odświętny strój.
  Tomek był psotnikiem- bardzo lubił płatać figle. Przekonał się o tym także jego nauczyciel, któremu spragnieni zemsty chłopcy opuścili na głowę zdechłego kota na sznurku. Kot zaczepił się pazurami o perukę, a uczniowie uradowani wciągnęli swoja zdobycz na górę.
  Bohater charakteryzował się również szlachetnością, którą ocalił od bicia swoją przyjaciółkę Becky, gdy podarła książkę nauczyciela. Powiedział: "Ja podarłem tę książkę!" i wziął całą karę na siebie.
  Chłopiec wyróżniał się inteligencją i mądrością, bo wiedział jak w odpowiedni sposób zachęcić kolegów do malowania parkanu.
  Innym przykładem pomysłowości Tomka, była wymiana kilku drobiazgów na karteczki ze szkółki niedzielnej. Te małe kwadraciki miały dużą wartość, ponieważ za ich komplet otrzymywało się Biblię.
  Cechowała go impulsywność oraz zaczepność. Z błahego powodu wyzwał do walki nowego przybysza w mieście: "Jedną rękę przywiążę sobie na plecach, a drugą będę tłukł ile wlezie".
  Tomek był leniwy i nie lubił szkoły. Udawał chorego przed ciotką i bratem, tylko po to, aby wymigać się od lekcji.
  To także opiekuńczy chłopiec, który mimo swoich wybryków bardzo kochał swoją rodzinę. Podnosił na duchu Becky- swoją koleżankę, gdy zgubili się w pieczarach. Gdy dziewczynka nie miała już siły powiedział "Głowa do góry, Becky!" i pomógł jej odzyskać wiarę, że wyjdą z tego cało.
  Wrażliwość była jego charakterystyczną cechą. Kiedy zakradł się do domu, pocałował ciotkę w usta. Chciał również zostawić wiadomość z zapewnieniem, że jest bezpieczny, lecz powstrzymał się od tego.
  Uważam, że Tomek to bardzo inteligentny, wartościowy chłopiec i mógłby być moim przyjacielem. Nie był złym dzieckiem, lecz czasem powinien zastanowić się nad swoim postępowaniem.
  •  
   kpw_0
  • 27.04.2010 zmieniony
   
  Mam nadzieje zee dobrze ;))
 3.  
  Tomek Sawyer, główny bohater powieści Marka
  Twaina, jest sierotą. Po śmierci matki wraz z młodszym, przyrodnim bratem, Sidem, zamieszkał w domu ciotki Polly, która zajęła się jego wychowywaniem. Ma około dziesięciu lat, jest szczupły, zwinny i ma ciemne, kręcone włosy, których się wstydzi, uważając je za zbyt dziewczęce. Na co dzień chodzi boso, ubrany w połatane spodnie i kurtkę, a w niedzielę zostaje zmuszony do założenia bluzy z marynarskim kołnierzem, butów i słomkowego kapelusza w cętki, który nakłada na „gładko zaczesane i symetrycznie ułożone po bokach loczki”.
  Tomek niewątpliwie nie jest wzorem grzecznego i dobrze ułożonego chłopca. Dla ciotki jest nieustannym utrapieniem. Nie lubi chodzić do szkoły, niechętnie uczy się i ma opinię niezbyt zdolnego ucznia. Brak postępów z nauce wynika bardziej z jego lenistwa i niechęci do jakiejkolwiek pracy, ponieważ w rzeczywistości jest niezwykle inteligentny, sprytny i bystry. Zawsze potrafi oszukać ciotkę, a dzięki swej roztropności wychodzi cało z każdej opresji. Tomek ma bardzo impulsywny charakter, jest zawsze chętny do bójek i najczęściej działa pod wpływem emocji. Zawsze stara się być w centrum zainteresowania, marząc o tym, aby jego nazwisko stało się sławne. Bardzo intensywnie przeżywa wszelkie porażki, lecz równie szybko o nich zapomina, skupiając się na przyjemnościach. Ma bujną wyobraźnię i najczęściej to on wpada na szalone pomysły, do których z łatwością przekonuje swoich przyjaciół. Jest niezwykle zaradny, choć często kłamie, aby osiągnąć to, co chce. Z natury jest wrażliwy i dobry, szczerze kocha ciotkę.

  Tomek potrafi być szlachetny i odważny – chociaż boi się zemsty Indianina, składa zeznania i przyczynia się do uniewinnienia Muffa Pottera. Bierze również na siebie winę Becky, dzięki czemu zyskuje jej uwielbienie i wdzięczność. Ma skłonność do popadania w melancholię, a wtedy czuje się niekochanym i niepotrzebnym. Jest kochliwy i chętnie flirtuje z dziewczętami. Jest również nieco naiwny i przesądny, wierzy w zabobony. Jest chłopcem wesołym, pomysłowym, towarzyskim i żądnym przygód. Nade wszystko ceni poczucie własnej wolności, a wszelki przymus staje się przyczyną jego udręki. W stosunku do przyjaciół jest lojalny, oddany i honorowy. Najpełniej charakter Tomka Sawyera oddają słowa ciotki Polly, która uważa, że nie jest on zły i ma złote serce, choć jest psotnikiem, roztrzepańcem i urwisem.
  Tomek Sawyer jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię. Nie jest co prawda wzorem do naśladowania, lecz swoimi przygodami może wzbudzić zazdrość.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.