DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  W podanym tekście podkreśl zdania bezpodmiotowe. Oznacz je kolorami w następujący sposób:

  czerwonym- zdania informujące o czynnościach bliżej nieznanych osób,
  niebieskim- zdania o treści dotyczącej zjawisk przyrody,
  czarnym- zdania dotyczące dolegliwości człowieka,
  zielonym- zdania dotyczące wewnętrznych przeżyć człowieka.


  Zgodnie z zapowiedzią o szóstej rano rozpoczęto dyskotekę. Włączono głośną muzykę, zapalono migające reflektory. Pierwsze osoby pojawiły się na parkiecie. Bawiono się coraz weselej. DO tańca przyłączały się teraz całe grupy młodzieży. Klaskano w rytm muzyki. Rozlegały się głosy: ,,Jest cudownie! Ale nam wesoło!"
  Nagle za oknem błysnęło i huknęło. Muzyka umilkła. Zgasło światło. W ciemności rozległy się głosy dziewcząt: ,,Słabo mi...", ,,Strasznie mi duszno...". Chłopcy byli wyraźnie zainteresowani tym, co się dzieje na dworze: ,,Znowu grzmi!", ,,Ale się błyska!". Po chwili znowu rozbłysło światło. Na szczęście awaria prądu spowodowana uderzeniem pioruna nie trwała długo. Do końca dyskoteki nic już nie przeszkadzało zabawie. bawiono się tak świetnie, że kiedy zapowiedziano ostatni taniec, nikomu nie chciało się wracać do domu.


  Napisz, w której grupie zdań zastosowano czasowniki z zakończeniami -no i -to.

  ....................................................................................................................................
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.