DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Wyjaśnij opisane poniżej zjawiska:

  a.) Po jednej stronie jeziora mieszkał Janek a po drugiej jego koleżanka. Dzieci często porozumiewały się ze sobą głośnymi okrzykami. Pewnego mglistego i deszczowego ranka Janek zauważył, że okrzyki koleżanki docierają do niego wyjątkowo wyraźnie i głośno. Dlaczego ?
  b.) Robotnicy pracujący w dwóch odległych miejscach tunelu często porozumiewają się miedzy sobą stukaniem w rury a nie okrzykami. Dlaczego ?
 2.  
  a)
  Dźwięk, to zaburzenie mechaniczne w danym ośrodku, więc:

  - zaburzenie mechaniczne powstaje wtedy również w kroplach wody,
  co powoduje szybsze rozchodzenie się dźwięku. Gdyż, jeżeli ośrodkiem zaburzenia jest samo powietrze to dźwię rozchodzi się z prędkością ok. 340m/s a, w wodzie 1500m/s.
  - dźwięk nie rozchodzi się zbyt wysoko, w czym przeszkadza mu padający deszcz.
 3.  
  b)
  Ponieważ zaburzenie mechaniczne w ośrodku powietrza wynosi 340m/s ,a w ośrodku stali 5100m/s - 6000m/s . Oznacza to, że zaburzenie mechaniczne cząsteczek w stali zachodzi szybciej, niż zaburzenie mechaniczne cząsteczek w powietrzu.

  Dlaczego akurat w powietrzu prędkość dźwięku jest wolniejsza?
  To jest proste, gdyż cząsteczki powietrza są od siebie oddalone oraz zderzają się ze sobą w wolniejszym czasie, stal zatem jest ciałem stałym ma budowe krystaliczną - cząsteczki znajdują się blisko siebie (prawie że się nie poruszają). Znajdujące się w tej odległości cząsteczki mogą szybko uderzać o siebie przez co wytwarza się dźwięk, czyli zaburzenie mechaniczne cząsteczek.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.