DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  jakie były reformy (postanowienia) sejmu wielkiego
  :)) dzięki :)
 2.  
  POSTANOWIENIA SEJMU W PIERWSZEJ KADENCJI

  1)Zniesiono Radę Nieustającą,
  2)Adama Pomińskiego z czasów pierwszego Sejmu Rozbiorowego uznano jako zdrajcę narodu, przeprowadzono sąd i usunięto z kraju, Sejm zażądał usunięcia obcych wojsk z Rzeczpospolitej.
  3) Sejm przyjął reformę wojskową planując stałą armię w liczbie 65 tys. (pierwotnie 100 tys.).Realizacja tej gwarantowała następną reformę:
  4)Skarbową. W/g niej opodatkowano duchowieństwo i szlachtę. Duchowni mieli płacić podatek w wysokości 20% od swoich dochodów, a szlachta 10%. Reformę tę określa się jako tzw. “wieczystą ofiarę” lub “ofiarę 10 groszy”.
  5)doszło do podpisania układu Polski z Prusami. Układ ten został podpisany w 1790 roku i miał charakter antyaustriacki.

  POSTANOWIENIA SEJMU W DRUGIEJ KADENCJI:

  1)Pozbawiono szlachtę nieposesjonatów zasiadania i głosowania na sejmikach (ta decyzja pośrednio godziła w pozycję magnaterii, która wykorzystywała gołotę w walce politycznej).
  2)W IV 1791 roku przyjęto ustawę o miastach (prawo o miastach):
  *mieszczanie uzyskali prawo nabywania ziem,
  *dostępu do urzędów,
  *uzyskiwania stopni oficerskich,
  *zasiadania w Sejmie z głosowaniem doradczym oraz decydującym w sprawach miast
  *zawierała ona zakaz więzienia mieszczan bez wyroku sądowego,
  *przewidywała szerszą nobilitację,
  *mówiła o zniesieniu zakazu zajmowania się rzemiosłem i handlem przez szlachtę, co pośrednio umacniało pozycję gospodarczą i społeczną mieszczan,
  *odnosiła się do 141 miast królewskich

  Największymi osiągnięciami Sejmu Czteroletniego były postanowienia dotyczące reformy ustrojowej państwa, którą przeprowadzono patrioci ogłaszając konstytucję 03 maja 1791 roku.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.