patkop

NAPISZ ANALIZE I INTERPRETACJE SONETU 116 I 129 WILLIAMA SZEKSPIRA (KTO MOWI, DO KOGO, O CZYM, PO CO-CEL WYPOWIEDZI I FORMA TEKSTU)

+0 pkt.
Odpowiedz

Odpowiedzi: 2

about 7 years ago

Drugi sonet opowiada o żądzy seksualnej, która trapi ludzkość, jest jednym z grzechów głównych. Podmiot liryczny moim zdaniem należy do typów pośrednich. Podmiotem lirycznym jest sam autor dzieła, zaś jego adresatem staje się według wielu krytyków literackich jego kochanek o skłonnościach homoseksualnych. Jest to jednak tylko hipoteza, która nie została jeszcze potwierdzona. Sam utwór jest niezwykle pięknym tekstem. Forma tekstu należy do sonetów o typie angielskim. Tekst opowiada o fakcie, że żądza seksualna jest w stanie tak zdominować człowieka, że jest on w stanie dla niej skłamać, a nawet zabić, tak mówi autor dzieła w spektakularnym wyliczeniu zastosowanym na początku utworu. A celem wypowiedzi staje się moim zdaniem przestroga owego adresata utworu przed zaufaniem żądzy seksualnej, która skłania człowieka do złego. Podmiotem lirycznym jest tu moim zdaniem sam autor dzieła, który chowa się za maską filozofa. Utwór z jednej strony należy do liryki o typie miłosnym, zaś z drugiej obejmować może swoim zasięgiem tematycznie lirykę o typie refleksyjno-filozoficznym.

ewlinka

Newbie Odpowiedzi: 7 0 people got help
about 7 years ago

Drugi sonet opowiada o żądzy seksualnej, która trapi ludzkość, jest jednym z grzechów głównych. Podmiot liryczny moim zdaniem należy do typów pośrednich. Podmiotem lirycznym jest sam autor dzieła, zaś jego adresatem staje się według wielu krytyków literackich jego kochanek o skłonnościach homoseksualnych. Jest to jednak tylko hipoteza, która nie została jeszcze potwierdzona. Sam utwór jest niezwykle pięknym tekstem. Forma tekstu należy do sonetów o typie angielskim. Tekst opowiada o fakcie, że żądza seksualna jest w stanie tak zdominować człowieka, że jest on w stanie dla niej skłamać, a nawet zabić, tak mówi autor dzieła w spektakularnym wyliczeniu zastosowanym na początku utworu. A celem wypowiedzi staje się moim zdaniem przestroga owego adresata utworu przed zaufaniem żądzy seksualnej, która skłania człowieka do złego. Podmiotem lirycznym jest tu moim zdaniem sam autor dzieła, który chowa się za maską filozofa. Utwór z jednej strony należy do liryki o typie miłosnym, zaś z drugiej obejmować może swoim zasięgiem tematycznie lirykę o typie refleksyjno-filozoficznym. Prawdziwa miłość, jak opisuje poeta jest w stanie przeżyć i przetrzymać różnego rodzaju zawieruchy, w tym przypadku, różnego typu burze mentalne i duchowe.Podmiot liryczny utrzymany jest tu w pierwszej osobie liczby pojedycznej, co stanowi odpowiednio lirykę o typie bezpośrednim. Adresatem sonetu o typie angielskim jest podobnie jak w wypadku poprzednio omawianego przeze mnie utworu jest tajemniczy młodzieniec, z którym teoretycznie miał obcować seksualnie z Szekspir. I

ewlinka

Newbie Odpowiedzi: 7 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Język Polski

Ładuj więcej