DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Dokonaj analizy i interpretacji pracy Katarzyny Kozyry "Piramida zwierząt". W tym celu odpowiedz na pytanie. Dokonaj analizy i interpretacji pracy Katarzyny Kozyry "Piramida zwierząt". W tym celu odpowiedz na pytanie.
  1. W jaki sposób praca zostałą wykonana i jak powstała? Jakich technik użyła artystka? Czy wybór technik ma znacenie? Czy wybór technik wywołuje jakieś skojarzenia, emocje? uw=zasadnij.
  2. o czym mowi tytuł pracy? czy pomaga w jej zrozumieniu? w jaki sposób?
  3. do czego nawiązuje "Piramida zwierzat"?
  4.co mowi praca o artystce?
  5. co jest tematem dzieła?
  6. czy praca jest kontrowersyjna? czy artystka siega w niej po prowojacje?
  7. czy uwazasz ze praca moze zmienic swiat, czyjes poglady, zmuszac do refleksji? do kogo artystka kieruje swoj przekaz?
 2.  
  1. Rzeźba ta składa się z czterech martwych wypchanych zwierząt, ustawionych na sobie od największego do najmniejszego – koń, na koniu pies, na psie kot, na kocie zaś kogut. Wykorzystanie ich do rzeźby budziło kontrowersje. Śmierć klaczy stanowiącej podstawę kompozycji, została sfilmowana przez Kozyrę. Dla twórczyni film ten stanowi ilustrację problemu śmierci, która jest elementem codzienności, lecz nie zawsze uświadamianym, a nawet eliminowanym poza nawias ludzkiej percepcji.„Piramidę zwierząt” artystka określiła jako „Pomnik na Cześć Genialnej Przemiany Materii”, stąd też forma i kompozycja przypominają rzeźby statuaryczn.
  2.„Piramida zwierząt” jest pracą dyplomową Katarzyny Kozyry, wykonaną pod opieką Grzegorza Kowalskiego z Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych[1]. Według Kozyry zwierzęta, które wybrała do wykonania rzeźby, zostały wcześniej przeznaczone na śmierć.
  3. Problematyką wyrażoną w rzeźbie jest kwestia losu zwierząt po uśmierceniu, wykorzystywanie ich przez inne zwierzęta i przede wszystkim ludzi.
  4. Praca Kozyry jest bardzo odważna. Napracowała się trochę, co też świadczy o tym że chciała dojść do celu i pokazać, jak ludzie traktuja zwierzęta.
  5. Tematem dzieła są nieżywe zwierzęta, które przedstawiają Piramidę.
  6. Praca Katarzyny Kozyry, mimo że była przez niektórych uważana za na wskroś „ekologiczną”[2], spotkała się z falą krytyki, głównie ze względu na wykorzystanie do rzeźby „gotowych” martwych zwierząt, naruszenie poprawności etycznej oraz dobrego imienia sztuki[3]. Kozyra była przez niektórych krytyków uznawana za osobę naruszającą prawo, stąd też zastępowali jej nazwisko inicjałem. Część krytyków broniła pracy Kozyry ze względu na nonkonformizm oraz poruszenie i zrewidowanie problematyki będącej dotąd przedmiotem tabu.
  7. Uważam, że powinno to dzieło zmienić świat i nastawienie ludzi do zwierząt. Artystka kieruje swoje dzieło do czytelników, czy poprostu ludzi i ukazuje im jak traktowane są zwierzęta.

  Nie wiem czy pomogłam, nie wiedziałam jak streścic ale może coś napiszesz.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.