DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  WYPRAWY KRZYŻOWE

  notatka z lekcji:
  na synodzie w Clermont w 1095r. papież UrbanII wezwał rycerstwo europejskie do udziału w wyprawie krzyżowej,czyli krucjaty.Jej celem było wyzwolenie Ziemi Swiętej,znajdujące się wówczas pod panowaniem turków seldźuckich.
 2.  
  1.W średniowieczu obowiązująca zasada ze najstarszy syn odziedziczy po ojcu cały majątek nie zapewniała reszcie rodzeństwa utrzymania. Dlatego tez szukali oni innych źródeł dochodów. Zatrudniali się jako np. służący na dworach możnowładców. Jak również wyprawy wojskowe przynosiły łupy.

  2. Na synodzie w Clermont papież Urban II w 1095r. ogłosił rozpoczęcie walk z niewiernymi (Turcy). Była to nie tylko dobra okazja do wzbogacenia się ale również papiez obiecywał odpuszczenie grzechów i zbawienie.

  3. Wyprawy nazywane były krucjatami lub wyprawami krzyżowymi. Nazywano je tak od krzyża przyszywanego do ubrań krzyżowców.

  4. Pierwsza zorganizowana wyprawa rozpoczęła się w 1096r. Brali w niej udział rycerze z zachodniej Europy. Trwała 3 lata. Uczestnicy (głównie z Włoch i Francji) wykazali się okrucieństwem. Dlatego tez rycerzy Europejskich zaczęto postrzegać jako chciwych i okrutnych.

  5. w 1099r armia krzyżowców stanęła pod murami Jerozolimy a po trwającym 40 dniowym oblęzeniu została zajęta a zdobywcy wymordowali mieszkańców.

  Dodatkowo
  * krucjata dziecięca 1212r.(zakończona klęską)
  * skutki wypraw:
  - postrzeganie europejczyków jako ludzi chciwych
  - śmierć poniosła znaczna ilość ludzi
  - wymiana kulturowa
  *po objęciu tronu przez Saladyna turcy odzyskali częćś Palestyny i opanowali Jerozolimę w 1187r.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.