ewa323

Proszę o pomoc!!! DAM 6! Jaką rolę odegrał Józef Piłsudski w wydarzeniach w 1926 roku w Polsce? Uzasadnij swoją ocenę, podając 2 argumenty.

+0 pkt.
Odpowiedz

Odpowiedzi: 2

about 11 years ago

Józef Piłsudski (1867-1935), pierwszy marszałek Polski, jest postacią już należącą do historii, ale równocześnie nadal żywą w świadomości politycznej narodu polskiego, postacią, która budziła i wciąż jeszcze budzi gorące emocje od wielkiego uwielbienia do równie wielkiej nienawiści. Jest tym z wybitnych przywódców polskich pierwszej połowy naszego stulecia, na którym skupiła się wyjątkowa zajadłość przeciwników politycznych zarówno tych, którzy działali za jego życia, jak i tych, którzy atakowali go już po jego śmierci. Był obiektem ataków, fałszów i zwykłych oszczerstw w propagandzie ówczesnej jak i komunistycznej w Polsce powojennej, a częściowo, niestety także w krajowej historiografii powojennej. Klasycznym przykładem może tu być fałszywy i głęboko nieuczciwy film Ryszarda Filipskiego pt. „Zamach stanu”. Ostatnia rozprawa Piłsudskiego z opozycją po roku 1930 w minimalnym tylko stopniu może usprawiedliwić taki stan rzeczy, surowa bowiem ocena tych czy innych posunięć Marszałka, głównie w końcowym okrasie jego życia, nie upoważnia żadnego historyka czy publicysty do fałszowania historii i do szkalowania człowieka, który był największą indywidualnością polityczną XX stulecia na ziemiach polskich. Wydaje mi się, choć nie jestem historykiem, że obowiązkiem historyka, a przede wszystkim każdego nauczyciela historii, który przekazuje nowym pokoleniom wiedzę o naszej przeszłości i uczy należnego do niej szacunku, jest poznanie maksymalnej prawdy o tym człowieku, który odegrał tak olbrzymią rolę w naszych dziejach i to bynajmniej nie tylko najnowszych. Piłsudski, był jednostką wybitną, niezwykłą co do tego nikt nie miał i mieć nie może żadnej wątpliwości zarówno jego zwolennicy i wielbiciele, jak i jego przeciwnicy i wrogowie, z wyjątkiem „zaślepieńców”. Bo oni nic nie widzą. O niezwykłości tego człowieka mówili zarówno Polacy jak i obcy. Nie kwestionował wybitnych walorów Piłsudskiego jego główny przeciwnik polityczny Roman Dmowski, przywódca nacjonalizmu polskiego. Z olbrzymim uznaniem wyrażali się o nim, i to w wiele lat po jego śmierci, tak wybitni dowódcy polscy jak zwycięzca spod Monte Cassino gen. Władysław Anders i szef sztabu naczelnego wodza Wojsk Polskich na Zachodzie w czasie ostatniej wojny, gen. Stanisław Kopański czy gen. Marian Kukiel, wybitny historyk a zarazem minister Obrony Narodowej rządu polskiego w Londynie. Wszyscy oni walczyli przeciwko Marszałkowi w szeregach wojsk rządowych w czasie przewrotu majowego w roku 1926. Świadectwa obcych są jeszcze liczniejsze i bardziej wymowne. Pod wrażeniem niezwykłej osobowości Piłsudskiego pozostawali tacy ludzie jak generał, angielski Carton de Wiart, członek alianckiej misji wojskowej w Polsce w roku 1919, gen. Maxime Weygand, szef sztabu marszałka Focha w czasie I wojny światowej i główny doradca ze strony ententy w okresie wojny polsko-radzieckiej w latach 1919/20, książę Mikołaj, syn króla rumuńskiego Ferdynanda czy wreszcie, ambasador Francji w Warszawie (od 1926 r.) Jules Laroche.

bizkid

Newbie Odpowiedzi: 4 0 people got help
about 11 years ago

praca skądś zerżnięta, żywcem przepisana zamach stanu z dni 12-14 maja 1926 odbywał się z inspiracji i pod kierwonictwem marszałka Piłsudskiego - dowodził zbuntowanymi wojskami w Warszawie, walczącymi z siłami wiernymi rządowi i prezydentowi St. Wojciechowskiemu - prowadził negocjacje, po kapitulacji sił rządowych odmówił zostania prezydentem, prezydenten wybrano (pod naciskiem Piłsudskiego) Ignacego MOścickiego, a na premiera Kazimierza Bartla

semper_fidelis

Expert Odpowiedzi: 2455 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Historia

Ładuj więcej