DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Ułóż plan wydarzeń przedstawionych w legendzie "legenda o świętym Aleksym". Następnie opowiedz jej treść. Potrzebuje na teraz.!
 2.  
  Dzieje św. Aleksego - plan wydarzeń:

  a) dzieciństwo spędzone w Rzymie przy boku rodziców - ojca Eufemijana i matki Aglijas

  b) poślubienie córki cesarza z rozkazu ojca w wieku dwudziestu czterech lat

  c) wyjawienie żonie w trakcie nocy poślubnej pragnienia wyjazdu i prowadzenia życia ascety

  d) zabranie kosztowności i potajemny wyjazd z miasta

  e) rozdanie całości majątku oraz odzienia ubogim

  f) długie lata życia jako żebraka o nieznanym pochodzeniu, siedzącego u progu kościoła,

  g) codzienne modlitwy i cuda (np. objawienie się Matki Boskiej klucznikowi z prośbą o otwarcie kościoła i wpuszczenia marznącego Aleksego)

  h) powrót do Rzymu i domu ojca

  i) zatajenie swojego pochodzenia przed rodziną

  j) kolejne lata cierpienia, tym razem jako żebraka, leżącego pod schodami na dworze ojca

  k) napisanie listu pożegnalnego przed samą śmiercią i zaciśnięcie go w dłoniach w czasie konania

  l) śmierć Aleksego i towarzyszące jej cuda - głos dzwonów we wszystkich kościołach Rzymu

  ł) wskazanie przez małe dziecko na ciało Aleksego, leżące pod schodami, jako przyczynę cudów

  m) bezskuteczne próby wyjęcia listu z zaciśniętych rąk zmarłego

  n) dotknięcie ręki Aleksego przez jego żonę i natychmiastowe wyjęcie z niej listu (znak zachowania przez nich przez całe życie czystości)

  o) poznanie prawdy o pochodzeniu zmarłego
 3.  
  Streszczenie legendy o świętym Aleksym

  Aleksy pochodził z zamożnego i znanego książęcego rodu rzymskiego. Wyróżniał się przede wszystkim chrześcijańskimi zasadami życia, przejętymi od rodziców. Zgodnie z ich wolą poślubił on królewnę. Nie potrafił jednak żyć w związku, zdecydował pójść za głosem serca i już w noc poślubną opuścił młoda małżonkę. Zabrał ze sobą bogactwa i odpłynął okrętem. Po wyjściu na nieznany brzeg, rozdał ubogim wszelkie kosztowności, a sam rozpoczął życie żebracze, siedząc pod kościołem całymi dniami i nocami. Rozpoczął ascetyczny tryb życia, w imię Boga wyrzekając się wszelkich dóbr doczesnych. Pewnego mroźnego wieczoru zlitowała się nad nim Matka Boska i rozkazała klucznikowi otworzenie bram kościoła. Wtedy Aleksy znalazł się w centrum zainteresowania. Nie chciał tego, wiec opuścił miasto i rozpoczął wieloletnią tułaczkę. Dziwnym trafem po latach trafił z powrotem pod bramy rodzinnego domu. Jako żebrak nie został rozpoznany przez rodzinę. Siedział więc w pomyjach i żywił się odpadkami z ojcowskiego stołu. Tak umartwiał się przez szesnaście lat., narażony na ciągłe upokorzenia. Przeczuwając rychła śmierć w liście spisał dzieje swojego życia. Kiedy zmarł w całym mieście rozdzwoniły się dzwony. Jego odejściu do nieba towarzyszyły niezliczone cudy, a wieść o zdarzeniu rozgłaszał mały chłopiec. Do ciała zaczęły nawet przybywać procesje, ponieważ miało moc uzdrawiającą. Przybywali kardynałowie, biskupi, kapłani, a nawet sam cesarz. Kiedy zauważono kartkę w jego dłoni wielu próbowało ją wyciągnąć. Powiodło się to jednak jedynie żonie zmarłego, przez lata trwającej w czystości i wierności wobec męża.. Wówczas dopiero świat poznał dzieje św. Aleksego.

  Legenda o św. Aleksym jest znakomitym przykładem średniowiecznej ascezy, wpisuje się w kanon znanych i lubianych wówczas opowieści o cudownych dziejach świętych i do dziś nie tarci swej popularności.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.