DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Pomocyy. ! Egzaminy tuż tuż , nauki dużo , a oni jeszcze rozprawkę zadają, w dodatku taką..;/ Liczę na pomoc z waszej strony ; ).
  temat.: "Co w kontekście Dziadów cz.II ,znaczy być człowiekiem ? .
  Rozprawka , na poniedziałek . Z góry dzięki wielkie ;)
 2.  
  Adam Mickiewicz w ,,Dziadach'' części 2 opisał obrzęd poświęcony zmarłym, którego celem była pomoc duszom w dostaniu się do nieba. Jednak nie wszystkim można udzielić pomocy, ponieważ za życia zatracili swoje człowieczeństwo i wyrządzili wiele krzywdy. Z utworu Adama Mickiewicza wynika, że ,,być człowiekiem'' oznacza być wrażliwym na ludzką krzywdę.

  Najbardziej nieludzką postacią drugiej części ,,Dziadów'' jest widmo - były dziedzic wioski. Upiór przybył na obrzęd, szukając pomocy u swoich poddanych, ale ludzie nie mogą mu ulżyć w cierpieniach, bo: ,,Kto nie był ni razu, człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże''.

  Przeciwieństwem bycia człowiekiem jest też postępowanie Balladyny, tytułowej bohaterki tragedii Juliusza Słowackiego. Balladyna zabiła własną siostrę, żeby zostać żoną Kirkora, ta zbrodnia pociągnęła za sobą kolejne morderstwa, których celem było pozbycie się niewygodnych świadków. W nieludzi sposób potraktowała swoją matkę, skazując ją na tortury. Okazała się więc okrutna i bezwzględna.

  Innym przykładem ilustrującym tezę, może być Neron, bohater powieści ,,Quo vadis'' Henryka Sienkiewicza. Cesarz Neron nie był człowiekiem, ponieważ lubiał patrzeć na cierpienia innych ludzi. Zabił swoją matkę, pierwszą żonę i przyrodniego brata. Neron był bezduszny, pozbawiony uczuć i egoistyczny.

  Uważam, że człowiekiem jest ktoś kto reprezentuje najlepsze cechy ludzkie np.; wrażliwość, uczciwość i szczerość.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.