DODAJ ZADANIE
Kategorie

  • Rot
  • 18.03.2012
   
  Napisz opowiadanie, w którym przedstawisz historię opowiedzianą w ,,Liliach" z punktu widzenia starego pustelnika.
  a)Nadaj swojej procy cechy niesamowitej opowieści.
  b)Pamiętaj o konsekwentnym prowadzeniu narracji w 1. osobie.
  c)Postaraj się wiernie przedstawić wydarzenia i sugestywnie oddać niezwykłą atmosferę ballady.
  d)Nie zapomnij o zawarciu w swoim opowiadaniu morału.

  Prosze na dziś ; )
 1.  
  Było już ciemno, siedziałem w swojej chatce i rozmyślałem o planach na jutrzejszy dzień. Nagle do drzwi ktoś głosno zapukał. Podszedłem do drzwi, zapaliłem światło przed chatką , by zobaczyć gościa. Jestem starym człowiekiem , wiele widziałem w swoim życiu, ale, to , co zobaczyłem bardzo mnie przeraziło. U drzwi stała kobieta , cała drżąca, blada , przypominająca upiora. Zaprosiłem ją do siebie , aby dowiedzieć się, co się stało, czy mógłbym jej jakoś pomóc. Kobieta opowiedziała mi , że zdradziła męża , gdy był na wojnie. Bojąc się, że on odkryje prawdę, zabiła go własnymi rękami. Strasznie bała się kary, nie żałowała jednak swojego czynu. Poprosiła mnie o poradę w tej sprawie.ja jej rzekłem:
  - to co zrobiłaś jest straszne, a potwierdzić ten czym może tylko mąż, który już nie żyje. Idź więc do domu.
  Minął jakiś czas , a wdowa ponownie zapukała do moich drzwi. Zaczęła opowiadać:
  - przyjechali do mnie bracia męża. Długo czekali na niego, lecz nadaremnie. Postanowili u mnie zostać i obaj mi się oświadczyli.
  Proszę cię pustelniku ponownie o pomoc. Którego mam wybrać?
  Męża nie ma już rok, a ja nadal czuję jego obecność. Słysząc to, powiedziałem:
  -jeśli chcesz . mogę wskrzesić twojego męża.. Ona zaś nie chciała, aby mąż powrócił. Zrobiło mi się żal jej i się rozpłakałem. Kobieta ponownie spytała o braci. Ja jej na to:
  - musisz zdać się na swój los i Boga. Powiedz im, aby z samego rana udali się po kwiaty i upletli wianki. W dzień ślubu wybierz jeden z wianków. Ten wianek, który wybierzesz wskaże ci właściwego z braci. Usłyszawszy to kobieta szybko wyszła i powróciła do domu. W swoim życiu, nigdy więcej jej nie spotkałem. Nie wiem jak potoczyło się jej życie. mam nadzieję, że wybrała właściwego mężczyznę i jest szczęśliwa zarówno ona jak i jej dzieci.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.