DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  1.PRZYCZYNY PROTESTÓW POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ
  2.miejscowosci w których miały miały protesty społeczne w okresie stanu wojennego,pierwszej polowie lat 80 1976 1970 i 1956 roku

  3.miescowosci w których podpisano porozumienie sierpniowe
  oraz nazwę miejscowości gdzie miały miejsce obrady okrągłego stołu oraz "poufna dyplomacja"

  dokładnie!!!
 2.  
  1-Przyczyny protestów :
  -pogarszająca się sytuacja gospodarcza
  -terror służb bezpieczeństwa
  -zwiększono podatek od zarobków
  -trudne warunki zycia mieszkańców
  -podwyżki cen
  -reglamentacja
  2-1956 r Poznań:strajki robotników Zakładów Cegielskiego.Protestowano przeciwko zmianom norm pracy i zwiekszeniu podatku od płac.
  1968 r,,wydarzenia marcowe,,:wiec studentów w Warszawie wobec wydania zakazu wystawienia Dziadów Adama Mickiewicza.Rozpoczął się atak na działaczy pochodzenia żydowskiego (walka z Syjonistami)
  1970 r wydarzenia na Wybrzeżu:Wybuch strajków w Stoczni Gdańskiej,których powodem były podwyzki cen.W starciach zginęło 45 osób,wielu bylo rannych w wyniku interwencji policji.
  1976 r Radom i Ursus:Wystapienia robotnicze po podwyżce cen.Powstał KOR (Komitet Obrony Robotników) oraz Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela
  1980 r-polski sierpien:błędy w polityce gospodarczej ,podwyzki cen spowodowały protesty społeczeństwa.Rozpoczął się straji w Stoczni Gdańskiej,na czele stanął Lech Wałęsa.Strajki skończyły się podpisaniem porozumień społecznych.
  3-Porozumienia sierpniowe zostały podpisane 30 sierpnia w Szczecinie,31 sierpnia w Gdańsku,3 września w Jastrzębiu.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.