DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Napisz streszczenie fragmentu dramatu Juliusza Słowackiego. Ma to być streszczenie "Balladyny", akt 1, scena 3. Zad. 4/84 z podr. "Słowa na start!" dla klasy 6. Błagam! Na jutro! Daje najjjjjjjjjjjjj.
 2.  
  Akt pierwszy,scena III.

  Akcja rozgrywa się w chacie ubogiej wdowy.Wchodzą wdowa i jej córki:Alina i Balladyna,w ręku trzymają sierpy.Rozmawiają o dniu pracy.Matka stara się oszczędzać swoją starszą córkę,proponuje,by jutro została w domu.Alina nie zgadza się,prosi by wdowa jutro odpoczęła,a ona z siostrą dokończy zniwa.Nagle słychać jak ktoś jedzie drogą,kareta jakiegoś księcia.Do chaty wchodzi książe Kirkor.Oznajmia iż zepsuł się jego powóz i prosi o gościnę.W tym czasie Skierka pracuje nad tym,by Kirkor pokochał dziewczyny.Goplana jednak nie powiedziała swojemu słudze,do której z dziewcząt ma nakłonić serce księcia.Kocha więc obie,rozmawia z nimi,stara się rozpoznać ich uczucia.Balladyna próbuje być tajemnicza,Alina jest szczera i otwarta.Alina prosi Kirkora,by w razie wyboru jej na żonę,zabrał do zamku matkę i siostrę.Książe jest wzruszony jej zachowaniem,troską o bliskich.Po chwili i Balladyna wyznaje,że kocha siostrę i matkę.(Dalsze wydarzenia udowodnią,do jakiego stopnia słowa te były fałszywe)

  Zjawia się sługa oświadczając,iż koło w powozie jest naprawione.Kirkor rozkazuje wyprząc konie,gdyż zostaje na noc w ubogiej chacie.Matka i książe nie wiedzą,co robić,ponieważ młody człowiek żywi uczucia do dwóch dziewcząt.Zjawia się Skierka i podsuwa wdowie ciekawy pomysł konkursu:

  "Matko,w lesie są maliny

  Niech idą w las dziewczyny.

  Która więcej malin zbierze

  tę za żonę pan wybierze."
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.