DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Wyobraź .sobie że będąc polskim posłem na zagranicznym dworze otrzymujesz pismo rozpowszechniane przez propagandę krzyżacką. Na podstawie powieści przygotuj polemiczną odpowiedź. Aby być wiarygodnym, podaj ,argument konkretnych czynów zakonników. Pamiętaj, że w polemice nie wolno określeń obraźliwych.  To wielkie kie szczęście, że książę Konrad Mazowiecki w 1226 roku zaprosił krzyżaków do Polski. Teraz, po ponad stu tatach obecności

  Zakonu na ziemiach polskich widać, że rycerze wnoszą do okolicznych krajów światło wiary oraz uczą miejscowy lud wartości chrześcijańskiej

  Żmudź to wciąż kraina pogańska. Trzeba uchronić jej biednych mieszkańców w przed wiekuistym potępieniem z powodu nieznajomości prawdziwej wiary Zakon wzorowo spełnia to zadanie z pożytkiem wszystkich Żmudzinów.

  Również chłopi zamieszkali na ziemiach zakonnych powinni się cieszyć że są

  pod panowaniem rycerzy noszących krzyż na płaszczach. podróżni przejeżdżający przez pogranicze polsko-krzyżackie mają zapewnione bezpieczeństwo, gdyż na granicach zakonnicy zaprowadzili porządek i spokój, oczyszczając je ze zbójców.

  Nawet Polacy, choć są chrześcijanami, mogą się uczyć od Krzyżaków zachowań właściwych dla rycerzy: szacunku dla rycerskiego stanu przeciwnika, prawdomówności, respektowania zawartego pokoju, i miłosierdzia dla słabych. Nieodżałowanymi wzorami wymienionych cnót byli szlachetny starosta ze Szczytna Hugo Danweld, szlachetny Zygfryd de Lówe i szlachetny brat Rotgier.

  Rycerze zakonni są wzorem skromności, rezygnują z dóbr doczesnych. Surowe i proste życie, jakie wiodą, pozwala im pielęgnować pokorę, dyscyplinę i pobożność. Ze szczególną galanterią odnoszą się do kobiet, opieką otaczają dzieci, zwłaszcza sieroty.

  Rycerze Zakonu z ubolewaniem przyjmują docierające do nich informacje o wojennych nastrojach wśród polskich rycerzy. Zakonnicy niczego nie pragną jak pokoju, bo miłują go z wszystkich sił.

  Pozostaje mieć nadzieję , że Polacy okażą wdzięczność za laski, których

  Doświadczyli od bogobojnych i szlachetnych rycerzy krzyżackich  kwiecień 1410
 2.  
  zróbcie to !
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.