DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Obraz starości w literaturze. Omów temat, porównując fragmenty "Granicy" Zofii Nałkowskiej i wiersz Czesława Miłosza "wiek nowy". Zwróć uwagę na postawę bohaterki oraz podmiotu lirycznego wobec własnej starości.
 2.  
  Na podstawie fragmentów "Granicy" Zofii Nałkowskiej oraz wiersza "Wiek nowy" Czesława Miłosza zwrócę uwagę na postawę bohaterki oraz podmiotu wobec własnej starości.
  Pierwszy fragment przedstawia nam spotkanie starych przyjaciółek, rówieśnic i zapomnianych krewnych pani Cecylii Kolichowskiej , która obchodzi imieniny.Jej znajomi wypełniają wiecznie pusty salon, a ona pilnując czy wszystko jest w porządku patrzyła się pochmurnie na zebrane panie.Były pomarszczone,nabrzękłe,siwe,wyłysiałe,nadmiernie grube i przesadnie chude.Nosiły czarne suknie,a w naciągniętych uszach staromodne butony.Były przeważnie ubogie, jednak nie wszystkie, za to każda była stara.Pani Cecylia uświadomiła sobie ,że wygląda podobnie , nie było to dla niej przyjemne, coraz to bardziej pogrążała się w smutku i trwodze, panicznie bojąc się starości.Widziała jak zmienia się każda z nich ,jedna szybciej inna później.Każda z nich była kiedyś młoda ,kwitnąca ,ale przyszedł czas na odrzucenie ich na bok przez okrutny nurt życia i ustąpienie miejsca nowemu pokoleniu.Lecz muszą jeszcze trochę żyć, żeby mogły umrzeć.
  Wiersz Czesława Miłosza opisuje starość człowieka,lecz w nowym ,lepszym wieku.W wieku gdzie świat ułatwia nam życie ,praca zostaje zastąpiona maszynami.Człowiek opisany w wierszu mimo swojej niedołężności i braku sił, cieszy się życiem i tym , co daje mu los.Drwi ze starości gdyż mało ważne jest to nad czym człowiek nie może zapanować , ważne jest to ,czego może jeszcze w życiu dokonać i zmienić.
  Oba teksty obrazują starość.We fragmencie "Granicy" bohaterka widzi ją jako coś negatywnego, strasznego ,niezmiennego.Jest pełna żalu i smutku.Uważa ,że pozostało tylko czekanie na śmierć ,że nic dobrego już na nią nie czeka.Natomiast podmiot liryczny w wierszu "wiek nowy" uważa starość za coś niesłychanie ważnego dla każdego z nas.Życie to dar ,który powinniśmy wykorzystać ,aż do samego końca.Powinniśmy cieszyć się każdą chwilą , bo za chwile już jej nie będzie.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.