DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Potrzebuje pomocy z prezentacja jak w temacie. Ma ktoś "gotowca"albo chociaż materiały,które mogłyby mi pomóc w zrobieniu tej prezentacji? Z góry wielkie dzieki.:)
 2.  
  W naszym codziennym życiu skala Ph ma duże znaczenie, np. w pożywieniu.
  Pokarmy, które jemy i pijemy praktycznie codziennie (w tym owoce, warzywa) posiadają odczyn kwasowy (np. jabłko, pomidor, soki z kartonu). Spożywanie większej ilości płynów (np. wspomnianych soków) może doprowadzić do nad kwasowości żołądka. Pozbyć się go możemy np. żyjąc gumę, gdyż ma ona odczyn zasadowy i zobojętnia nam nadmiar kwasu. Leki dostępne w aptekach także w większości mają odczyn zasadowy.
  Skala Ph jest również ważna w rolnictwie. Większość roślin lepiej rośnie na ziemi, która ma odczyn obojętny bądź zasadowy. Niestety, niekiedy się zdarza, że zmienia ma zbyt małe Ph. W takim przypadkach można posypać na ziemię np. wapno palone czy węglan wapnia, który zobojętni glebę.
  Powiadają, że nie należy myć się mydłem. Dlaczego?
  Mydło ma odczyn zasadowy, którzy sprzyja rozmnażaniu się flory bakteryjnej na skórze. Najlepiej używać specjalnych płynów do skóry zbliżonym do odczynu obojętnego.
  Całe ciało człowieka to bardzo skomplikowany organizm. Powinniśmy starać się otrzymywać w naszym ciele odczyn obojętny, gdyż np. zakwaszenie organizmu może skutkować zmęczeniem, trądzikiem, załamaniem odporności a nawet do astmy.
 3.  
  W życiu codziennym, szczególnie zaś w interesującej nas dziedzinie kosmetyki, pojawiają się określenia "współczynnik pH" w odniesieniu do układów niejednorodnych, nie zdefiniowanych, takich jak: skóra, jama ustna, szampon, krem itp. Pamiętając, że współczynnik pH to pochodna stężenia - a więc odnosi się wyłącznie do roztworów, tak więc mówienie o pH skóry czy kremu jest pewnym nadużyciem. Trzeba jednak przyznać, że choć takie używanie współczynnika pH nie jest zgodne z jego zdefiniowaną wartością, to dla celów czysto praktycznych jest dość wygodne i zapewne dlatego pojawił się w reklamach i opisach kosmetyków. Dla każdego, nawet nie mającego pojęcia o chemii, zestawienie: skóra ma pH 5,5 i krem czy szampon ma pH 5,5 będzie się kojarzyć pozytywnie, jako pożądana zgodność.
  O ile stosowanie takiego nieprecyzyjnego określenia w reklamie możemy jeszcze tolerować, o tyle w opisach kosmetyków, technologii, kontroli jakości już nie. W tych przypadkach należy dokładnie określić co rozumiemy i jak mamy mierzyć pH skóry, szamponu czy kremu. Może to być pomiar bezpośredni np. kremu jako emulsji O/W - oznaczać będzie wówczas pH wodnej fazy ciągłej emulsji, lub może oznaczać pH fazy rozproszonej w układach W/O lub pH wodnego ekstraktu (wówczas trzeba dokładnie podać przepis jego przygotowania). W przypadku skóry może oznaczać pH warstewki potu na skórze (też ważne w jakich warunkach mierzone i w jakim stanie fizjologii), pH roztworu powstałego przez zwilżenie skóry wodą lub pH roztworu powstałego przez spłukanie skóry wodą - wtedy ważna będzie wielkość opłukanej powierzchni i ilość wody do tego użyta. Natomiast jest dla nas oczywistym, że określenie "pH skóry" to olbrzymi skrót myślowy, i bez bliższego sformułowania o co w nim chodzi nie ma żadnej wartości naukowej technicznej czy analitycznej.
 4.  
  może to się do czegoś przyda
 5.  
  Dzięki :)
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.