DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  1. Jak Grecy wyobrażali sobie swoich bogów ? Przedstaw najważniejszych.
  2. Jaki los czekał ludzi po śmierci według wierzeń Greków ?
  3. Czym jest Talmud ?
  4. Omów przyczyny i skutki schizmy wschodniej ?
  5. W jaki sposób doszło do rozłamu w Kościele katolickim w XVI wieku ? Przedstaw skutki tego rozlamu.
  6. W jaki sposób powstał islam ?
  7. Dlaczego imperium arabskie nazwano państwem teokratycznym ?

  pooooooomocy , na dzisiaaj ... ;/ , bo jutro sprawdzian , ... ; //
 2.  
  1.  Mity odnoszące się do tego okresu opisują historię narodzin i konfliktów pierwszych bogów: Chaosa, Nyks (Nocy), Uranosa (Nieba), Gai (Ziemi), Tytanów, bogów o imionach: Okeanos, Hyperion, Kojos, Krios, Japetos, Kronos, boginek o imionach: Thea, Rea, Temida, Mnemosyne, Febe, Tethys oraz zwycięstwo Zeusa i bogów olimpijskich. Mity te stały się tematem Teogonii Hezjoda oraz wielu innych, obecnie zaginionych, poematów (również tych, których autorstwo przypisuje się Orfeuszowi, Musajosowi, Epimenidesowi, Abarisowi i innym legendarnym poetom) używanych podczas rytuałów oczyszczeń czy religijnych misteriów. Wiele z tych mitów dotrwało do naszych czasów dzięki cytatom w dziełach filozofów neoplatońskich oraz dzięki fragmentom zapisanym na zwojach papirusu.

  Najwcześniejsi Grecy, poezję teogoniczną oraz pieśni o narodzinach bogów, pojmowali jako prototyp twórczości poetyckiej i przypisywali jej moc magiczną. Orfeusz, archetyp poety, był również archetypem śpiewaka teogonicznego, który w Argonautice używa pieśni do okiełznania morza i sztormu oraz porusza serca bogów świata podziemnego w czasie pobytu w Hadesie. Również Hermes, wg homeryckiego Hymnu do Hermesa, zaraz po wynalezieniu liry śpiewa pieśń o narodzinach bogów.

  2.

  Zgodnie z wierzeniami greków dusza umarlego człowieka udawała sie do Hadesu. bylo to podziemne królestwo, w którym panował bóg Hades. aby się tam dostać, należało przepłynąć rzekę Styks. dusze wsiadały do łodzi, którą kierował przewoźnik Charon. na drugim brzegu znajdowała się brama do Hadesu. aby móc dostać się do królestwa zmarłych, trzeba było zapłacić Charonowi za przejazd łodzią. dlatego grecy wkładali zmarłym pod język drobne monety.
  po przekroczeniu bramy zmarli byli sądzeni za swe uczynki. dusze ludzi szlachetnych udawały się na Pola Elizejskie. były to piękne, pełne kwiatów łąki. zmarli cieszyli się na nich wiecznym szczęściem. dusze ludzi złych zsyłano do Tartaru. tam odbywały one niekończącą się karę za popełnione za życia zbrodnie. pozostali zmarli błąali się po Hadesie w postaci smutnych widm.

  3.jedna z podstawowych (choć nie jest uznawana za świętą) ksiąg judaizmu. Został napisany językiem judeo-aramejskim. Talmud jest komentarzem do biblijnej Tory, w którym wyjaśniono jak przestrzegać prawa zawartego w Torze w warunkach, jakie zapanowały wśród Żydów wypędzonych z Palestyny w II w. n.e. Można powiedzieć, że Talmud jest czymś w rodzaju katechizmu obowiązującego wyznawców tradycyjnego judaizmu.

  4.Skutki schizmy wschodniej
  Nikt nie zdawał sobie chyba wówczas sprawy jak trwałe następstwa przyniesie to lokalne, w gruncie rzeczy, nieporozumienie. Przecież już wcześniej dochodziło do konfliktów między Rzymem i Konstantynopolem, chociażby za czasów patriarchy Focjusza, który w roku 867 doprowadził do otwartego rozłamu w kościele. Jednak cesarz Bazyli I unormował stosunki z papiestwem. Wydawało się, że tym razem może być podobnie, że prędzej czy później konflikt zostanie zażegnany. Tak się jednak nie stało. Zniszczona została jedność kościoła, a skutki schizmy wschodniej trwają do dziś. Przez kolejne stulecia nie udało się przezwyciężyć podziału na prawosławie i katolicyzm i przywrócić jedności chrześcijaństwu.

  5.Podwazanie dotychczasowych autorytetó przez humistow,nowy sposob myslenia,w ktory wiekszą uwagę poświęcano czlowiekowi, spowodowalo większy krytycyzm wobec dotychczas obowiazujących dogmatów i postaw religijnych . Kościoł krytykowano za przywiązanie do dobr doczesnych i świeckich styl życia duchownych, czesto slabo przygotowanych do wypelniania obowiazków duszpasterskich. Szczególną krytykę budzilo sprzedawanie przez kościoł odpustów , czyli możliwosc odpuszczenia części kar czyśćcowych za odpowiedni datek pienieżny . W roku 1517 wystapil przeciwko tej praktyce Marcin Luter , zakonnik i profesor. Tym wystapieniem zainicjowal reformację. Kościoł rozlamal się i utorzyły sią odlamy takie jak Kalwinizm , Anglikanizm , Luteranizm.

  6.Jest religią wyznawaną przez około 20% ludzkości czyli przez ponad miliard osób. Co ciekawe a mało znane to to, że Islam, który powstał na początku VII wieku, był kontynuacją judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu, czyli wiary w Jednego Boga. Dziś popularne wyobrażenia o tej wielkiej religii są pełne przekłamań, agresji, niedomówień i ordynarnego wręcz jątrzenia a wszystko to za sprawą “sił potężnych a zarazem totalnie amoralnych”.

  7.Ponieważ władzę tam sprawuje kapłan i decyduję on również o sprawach zarówno cywilnych jak i religijnych.

  mysle,ze pomoglam;]
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.