DODAJ ZADANIE
Kategorie

  1.  
    Zadanie z "gramatyka i stylistyka" 3 gimnazjum strona 125 zadanie 9

    Wypisz z tekstu 10 archaizmów. Osobno wypisz te wyrazy, które już całkowicie wyszły z użycia lub zmieniły znaczenie, a osobno te, w któych zmieniła się jedynie forma gramatyczna. Dopisz współczesne odpowiedniki wybranych przez siebie archaizmów. W jakim celu Sienkiewicz archaizował język swojej powieści.

    Fragment "Potopu"

    "Głupiś, Kokoszko! A co do Oleńki, będziesz i ty z nogi na nogę przestępował, jak ją zobaczysz, bo białogłowy z tak grzecznym umysłem drugiej nie znaleźć. Co dobre to ona wraz pochwali, a co złe, tego zganić nie omieszka, bo wedle cnoty rządzi i w niej ma gotową miarę. Tak ją już nieboszczyk podkomorzy wychował. Zechcesz przed nią fantazję kawalerską okazać i pochwalisz się, żeś prawo zdeptał, to ci potem jeszcze wstyd: bo zaraz rzeknie, że zacny obywatel tego czynić nie powinien, gdyż to jest przeciw ojczyźnie... Tak ona rzeknie, a tobie jakby kto w pysk dał i aż ci dziwno, żeś sam wprzódy tego nie zrobił... Tfu! Wstyd! Warcholiliśmy się okrutnie a teraz trzeba przed cnotą i niewinnością oczami świecić..."
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.