DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Charakterystyka Jana Pawła II
  Karol Wojtyła był największym papieżem w dziejach ludzkości. jest prawdziwym pasterzem ludzi zagubionych pełnych trwogi zdumionych i dusz ludzkich. Miał trudne dzieciństwo gdyż wcześnie stracił oboje rodziców. jednak mimo to wyrósł na porządnego, dobrego, skromnego i uczynnego człowieka.
  W dzieciństwie Karola jednak zawsze nazywano Lolek. Był chłopcem utalentowanym i wysportowanym. w życiu Karola ważnym elementem były wycieczki krajoznawcze. w pierwszej klasie gimnazjum wstąpił do kółka ministranckiego. Występował także w kółkach teatralnych. Po ukończeniu gimnazjum Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym 1940 poznał osobę ważną dla swego rozwoju duchowego. Był to Jan Tyranowski, krakowski krawiec, poza swą pracą zawodową zafascynowany duchowością chrześcijańską, w tym mistyką. Tyranowski prowadził dla młodzieży męskiej koło wiedzy religijnej. Uczestniczący w nim Wojtyła poznał wówczas i po raz pierwszy czytał pisma św. Jana od Krzyża. W 1942, gdy postanowił studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 roku Karol Wojtyła pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu. 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. 15 listopada Karol Wojtyła wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum. 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Jako biskup przyjął, zgodnie z obyczajem, hasło przewodnie swej posługi. Brzmiało: Totus Tuus (łac. Cały Twój). Kierował je do Matki Chrystusa. Jako biskup diecezji krakowskiej wizytował parafie, odwiedzał klasztory. W roku 1965 otworzył proces beatyfikacyjny siostry Faustyny Kowalskiej. Był obok prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, najważniejszą postacią Episkopatu Polski. Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.W 1989 roku Jan Paweł II otrzymał, wyjątkowo jako jedyny laureat, nagrodę Wiktora przyznawaną przez Akademię Telewizyjną. W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Po zamachu otoczenie papieża wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa (m.in. papamobile został odpowiednio opancerzony). Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Choroba wciąż postępowała. Jan Paweł II zmarł 2.04.2005r. papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Był papieżem przez 26lat.
  Zawsze był zadowolony pomimo trudności życiowych. Dobrze czuł się wśród ludzi rożnych narodowości. Zawsze był sobą co w dzisiejszych czasach trudno spotkać. Jan Paweł II był papieżem dla ludzi, posuwał każdemu najwłaściwsze rozwiązania problemów w sposób mądry i taktowny. Mówił prosto i zrozumiale. Kochał chodzić na piesze wycieczki w góry. od najmłodszych lat interesował się sportem i teatrem. Jako papież był bardzo pracowity, potrafił przemawiać do wiernych w rożnych językach , jego słowa potrafiły dotrzeć do każdego człowieka, potrafił się cieszyć ze spotkań ze swoimi wiernymi i bardzo kochał swoja ojczyznę. Mówił o niej ciepło i często ja wspominał. Lubił także spotkania z młodzieżą. Jego śmierć zabolała każdego człowieka. Wszyscy straciliśmy bardzo dobrego godnego do naśladowania Polaka.
 2.  
  praca ok trzaba zamieści bardziej szczegółową treść na początek ,ale końcówka zwięźle i na temat:) ocena 5:) polecamm
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.