MadziaxxDD

Witam:) Muszę zrobić notatki- wystarczą ogólne(najważniejsze)informacje oto pytania: 1.Porównaj organizację społeczeństwa w Sparcie i Atenach. 2.Z charakteryzuj czynniki integrujące starożytnych greków- język, system wierzeń, teatr, igrzyska olimpijskie. 3.Z charakteryzuj system sprawowania władzy oraz organizację społeczeństwa w Rzymie. 4.Omów przyczyny i wskaż skutki ekspansji Rzymu, opisując postawy rzymian wobec niewolników i ludów podbitych 5. Rozwój chrześcijaństwa(kalendarium) Oto 5 zadań. Bardzo proszę o pomoc bo naprawdę jest tego dużo a czasu brak. Z góry wszystkim dziękuję. :)

+0 pkt.
Odpowiedz

Odpowiedzi: 2

about 13 years ago

5. 40r p.n.e -Herod zostaje krolem. 70r p.n.e zniszczenie Jerozolimy. 30 r p.n.e -dzialalnosc publiczna . 43 r p.n.e -przesladowanie chrzescijan. 50 r-w Jerozolimie Ustalono na nim, że nie ma potrzeby obrzezania, wystarczy wiara w Chrystusa i chrzest. obrzezania. w II w. we wszystkich krainach imperium znane było chrześcijaństwo. Religia chrześcijańska zaczęła rozpowszechniać się w państwie rzymskim głównie w jego wschodniej części i znajdowała wyznawców przede wszystkim w miastach.Niechęć znacznej części społeczeństwa do chrześcijan szła w parze z nieufnością władz cesarskich,zaniepokojonych rozszerzaniem się nowej religii która była sprzeczna z ich wiarą.Cesarze aż do połowy III w. nie wydali wyraźnej ustawy skierowanej przeciw chrześcijanom, byli oni jednak pociągani do odpowiedzialności karnej na podstawie różnych oskarżeń. W wypadku klęsk przedstawiciele władzy cesarskiej chętnie zrzucali odpowiedzialność za nie na chrześcijan, aby uspokoić wzburzony tłum. Za panowania Nerona po pożarze Rzymu poddani zostali mękom chrześcijanie, na których cesarz zrzucił odpowiedzialność za spalenie miasta. Prześladowanie chrześcijan nabrało charakteru masowego w połowie III w. zwłaszcza za rządów Decjusza, który ogłosił w 249-250 r. Edykt nakazujący powszechne karanie chrześcijan. Fala prześladowań została wzmocniona przez cesarza Waleriana, ale zahamowana przez edykt tolerancyjny Galliena 260r.Po edyktu Galeriusza z 311 r zapewniając chrześcijanom równouprawnienie z innymi wyznaniami.

Madzia1234200

Novice Odpowiedzi: 13 0 people got help
about 13 years ago

2. Przyczyny : - Niedostatek ziemi uprawnej (podbitym zabierano do dwóch trzecich ziemi i tworzono na niej kolonie dla obywateli rzymskich; głód ziemi był motorem podbojów szczególnie na obszarze Italii) - Nowe zródła dochodów ( obowiązek płacenia daniny przez mieszkańców terytoriów uzależnionych od Rzymu) - Wikłanie się w konflikty lokalne ( Rzymianie często interweniowali zbrojnie w obronie ustroju republikańskiego w innych państwach italskich, zagrożonego przez zwolenników monarchii) Skutki : Osobisty interes wodzów : - wyprawy dostarczały łupów wojennych, umożliwiały pomnożenie majątku -omanizacjiplemion barbarzyńskich sąsiadujących z cesarstwem - przejęcie wielu osiągnięćnaukowych i kulturalnych - zaspokojenie potrzeb terytorialnych - no i oczywiście stanie się imperium

Madzia1234200

Novice Odpowiedzi: 13 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Historia

Ładuj więcej