DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Opisz właściwosci cial stalych,cieczy i gazu
 2.  
  ciala stale maja wlasny , okreslony ksztal i objetosc .Ksztalt niektorych cial stalych mozna latwo zmienic. OOdznaczaja sie roznymi cechami np . kruchoscia sprezystoscia plastycznoscia oraz twardoscia Niketore (np metale,grafit) sa dobrymi przewodnikami ciepla i elektrycznosci .
  ciecze Nie maja wlasnego ksztaltu,trudno zmienic ich objetosc,przyjmuje ksztalt naczynia, w ktorym sie znajduje, ale w przeciwienstwie da gazow nie rozszerza sie, aby wypelnicje cale ,ich istnienie ogranicza od strony niskich temperatur temperatura krzepniecia, a od wysokich temperatura topnienia,niektóre ciecze sa przezroczyste,niektore przewodza prad elektryczny,ciecze zazwyczaj sa zlymi przewodnikami ciepla,charakteryzuje je duza rozszerzalnosc temperaturowa, tzn. ze ciecze pod wplywem temperatury zmieniaja swoja objetosc.
  Gaz przyjmuje ksztalt naczynia w ktorym sie znajduje. Latwo zmienic jego objętosc, tzn. są scisliwe i rozprezliwe. Samorzutnie
  Rozszerzalnosc temperaturowa cial stalych i wody
  wypełniają cala dostępna jego przestrzen. Gaz jest zlym przewodnikami ciepla i pradu elektrycznego. Wywiera nacisk ciala, ktore sie w nim znajduje.
 3.  
  ciecze nie są ściśliwe i trudno zmienić ich objętość ciecze przyjmują kształt naczynia w którym się znajdują oraz przyjmują kształt ciał w niej zanużonych.Ciała stałe dzielimy na sprężyste,plastyczne oraz kruche Trudno jest zmienić objętość ciał stałych ciałą stałe zwykle swój określony kształt .Gazy są ściśliwe i rozprężyste łatwo jest zmienić objętość gazów gazy dopasowują się jak ciecz do kształtu naczynia w którym się znajdują gazy nie mają powieszchni swobodnej co różni je od cieczy.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.