DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Odpowiedz na pytania dotyczące Pomniku Małego Powstańca:
  1.Co to za pomnik?
  2.Gdzie się znajduje?
  3.Kto jest jego twórcą?
  4.Z jakiego materiału i jaką techniką został wykonany?
  5.Jak wygląda Mały Powstaniec?
  6.Czy to jest rzeźba realistyczna?
  7.Jak rzeźbiarz ukształtował sylwetkę
  dziecka?
  8.Jaki jest układ poszczególnych części ciała?
  9.Jak wygląda twarz dziecka? Co w niej jest charakterystyczne?
  10.Jak ubrany jest Mały Powstaniec?
  11.W jakie atrybuty wyposażony jest chłopiec? Jakie informacje
  można z nich odczytać?
  12.Jak tło pomnika wpływa na jego wymowę?
  13.Co w nas w pomniku zaskakuje?
  14. Jakie przesłanie niesie rzeźba?

  JUTRO NA POLSKI PROSZĘ SZYBKO I DOBRE ODPOWIEDZI plis
 2.  
  1.Upamiętnia wszystkich tych młodych ludzi często 8, 10, 12 letnich, którzy w okresie Powstania Warszawskiego wypełniając rozkazy swych dowódców służyli jako sanitariusze lub łącznicy, pod lufami niemieckich karabinów roznosząc korespondencję. Wielu z nich również walczyło z karabinem w dłoni, tak jak przedstawiony tu młody człowiek.
  2.Warszawa ul. Podwale, przy Murach Obronnych
  3.rzeźbiarz Jerzy Jarnuszkiewicz.
  4.niewielka odlana z brązu statuetka
 3.  
  5.Postać małego chłopca w za dużym mundurze, trzymającego duży pistolet.Buty w których giną jego małe nóżki, podwinięte rękawy odsłaniają jego małe, aczkolwiek zdolne do ciężkiej pracy ręce, a mała głowa wydaje się tonąć w wielkim hełmie.
  6.jest to rzeźba realistyczna
 4.  
  7.drobna sylwetka dziecka lekko pochylone szczupłe ramiona małe dłonie zaciśnięte na karabinie
  8.pod wpływem za dużego ubrania chłopiec wydaje się bardzo wątłej budowy ciała,wychudzony,jednak za duży hełm powoduje,iż wzrokowo wydłużył się tułów chłopca, nóżki stają się zbyt krótkie pod wpływem za dużego płaszcza i wielkich butów,jedyną prawdę o wieku chłopca oddają małe dłonie zaciśnięte na karabinie
  9.wychudzona twarzyczka chłopiec jest zamyślony,zadumany.wzrok ma skierowany w jakiś punkt
  10.za duże ubranie, elementy cywilne połączone z wojskowymi luźny strój podkreśla kruchość sylwetki, szara sznurowana na piersiach koszula ściągnięta skórzanym pasem ,o kilka nr za duże buty, hełm ocierający o twarz z wizerunkiem orła białego, oznaczony biało czerwonym paskiem
 5.  
  11.chłopiec wyposażony jest w hełm Wojska Polskiego oraz w karabin,można z tego odczytać,że jest to mały żołnierz który walczy za ojczyznę.
 6.  
  12.Pomnik znajduje się przy murach obronnych starego miasta w Warszawie. Tło murów doskonalę oddaję prawdę realiów z czasów w których chłopiec walczył za Ojczyznę.
 7.  
  13.Zaskakuje wiek chłopca.Stoi sobie w za dużych butach, zbyt obszernej kurtce, w hełmie jak gar od zupy – niby taki dzieciak, jakby śmieszny, ale przecież poważny i silny. Bo on już jest dorosły, już otarł się o śmierć. Zginęli ludzie z jego otoczenia, jemu samemu kule świsnęły obok ucha, a i sam pewnie zobaczył jak żołnierz Wehrmachtu osiadł bezwładnie pod ścianą trafiony jego kulą.
 8.  
  14.Że nawet najmłodsi walczyli o wolność ojczyzny,że każdy musiał być żołnierzem Wojska Polskiego,nieważne jaki wiek,jaka płeć.Że Polacy to naród potrafiący bronić swoich granic,swojej wolności i najważniejsze,że potrafimy w trudnych momentach być solidarni.
 9.  
  czym wyruznia sie rzezba małego powstanca sposrod innych pomników poswieconych bohaterom powstania
 10.  
  Wyróżnia się tym że POLAK POTRAFI
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.