DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Napisz wypracowanie na temat : Stosunek Polaków do ludności Żydowskiej w czasie II wojny światowej.Oceń czy Polacy zasłużyli na miano narodu najbardziej pomagającego Żydom w czasach wojny czy też nie ?.


  Plis napiszcie mi to ktos. Z gory dzieki ; ** dam 6666 !!!
 2.  
  Na polskich ziemiach w czasie II wojny światowej rozegrała się niejedna tragedia.Tragedie te dotknęły zarówno Polaków jak i Żydów.Wybuch II wojny światowej wpłynął na bardzo złą sytuację narodowości żydowskiej, gdyż Hitler uznał ich za "pod ludzi".Wojna rozpoczęła się na ziemiach polskich w 1939 r. W tym czasie w naszym kraju żyło 3,5 miliona obywateli żydowskich, stanowili oni 10% ludności Polski.
  Żydzi są narodem z natury bardzo mądrym, łatwo przyswajającym wiedzę oraz mającym zdolność do szybkiego pomnażania swojego majątku. Niewątpliwie cechy te budziły zazdrość wśród biednych Polaków, szczególnie, gdy Żydzi (głównie dzięki lichwie, która nie jest przez ich religię zakazana) bogacili się i żyli dostatnio. Jednak w okresie II wojny światowej nie mogli być zdani tylko na siebie,na swoje majątki,potrzebowali nas, Polaków.
  Podczas wojny masowo przesiedlano ich na tereny Generalnego Gubernatorstwa, rekwirowano ich zakłady produkcyjne, sklepy i domy i stłaczano na terenach miast, stopniowo tworząc odrębne żydowskie dzielnice zamknięte. Żydzi zamknięci w gettach, pozbawieni możliwości zarobkowania, byli nękani przez głód i choroby, wynikające z przeludnienia i niedostatku żywności. Próba ucieczki z getta karana była śmiercią. Jednak dzięki kontaktom ze "stroną aryjską" wielu Żydom udało się wydostać z dzielnicy zamkniętej i ukryć się właśnie wśród Polaków.Należy tutaj wspomnieć, że jeżeli Niemcy odkryli, że w Polskim mieszkaniu znajduje się Żyd, mordowali całą rodzinę.
  Jaki był stosunek Polaków do ludności żydowskiej?Jedni ich nienawidzili,za ich bogactwa,Polacy przecież byli narodem biednym.Drudzy im pomagali,można to nazwać "pomocą w biedzie",ponieważ zarówno Polacy jak i Żydzi podczas wojny byli gnębieni.
  Moim zdaniem Polacy zasługują na miano narodu najbardziej pomagającego Żydom w czasie wojny.Mogę nawet śmiało stwierdzić,iż to dzięki nam Polakom,Żydzi przetrwali wojnę.Poprę to solidnymi argumentami.Polacy dostarczali fałszywe dokumenty Żydom, ukrywali dzieci żydowskie (często u chrześcijańskich rodzin zastępczych lub w klasztorach), organizowali kryjówki po "stronie aryjskiej".
  Żydów przechowywano w mieszkaniach, piwnicach, ziemiankach. Osobom ukrywającym Żydów i ich rodzinom groziła za to kara śmierci. Polska była jedynym krajem, gdzie represje te były tak brutalne. Szacuje się, że na terenie samego Generalnego Gubernatorstwa ukrywało się około 30 tysięcy Żydów. W udzielanie im pomocy musiała być zaangażowana odpowiednio większa liczba Polaków; dokładne liczby nie są znane. Ze społeczności żydowskiej liczącej przed wojną przeszło 3,5 miliona osób, wojnę przetrwało według różnych szacunków, od 100 000 do 300 000. Niewątpliwie spory udział w ich ocaleniu miała pomoc udzielana przez Polaków.Jesteśmy godnym narodem i jestem pewny,ze gdyby sytuacja miała się powtórzyć,nie wahalibyśmy się.Nasz naród cechuje wrażliwość na krzywdy innych narodów,więc gdyby miał się trafić jeszcze jeden Hitler,niech uważa na Polaków.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.