Mini ankieta
Podaj rok urodzenia:

Kategorie


  1.  
    W sklepie są wafle po 8 zł i po 12 za kg. Sprzedawca chce zrobić mieszankę wafli w cenie 11 zł za kg. Ile wafli każdego rodzaju powinien zmieszać, aby otrzymać 20 kg mieszanki ? na układ równań
  2.  
    x-masa wafli po 8zł
    y-masa wafli po 12zł

    {8x+12y=11*20
    {x+y=20 /*(-8)

    {8x+12y=220
    +{-8x-8y=-160
    -----------------
    4y=60 /:4
    y=15

    x+y=20
    x=20-y
    x=20-15
    x=5

    Odp. Sprzedawca powinien zmieszać 5 kg wafli po 8zł i 15kg wafli po 12zł.