DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  hej . musze odpowiedziec na pytania (5) z tekstu żródłowego :

  " jestem zdania,że i my powinniśmy sie postarać [...] nie tylko zerwać sejm [..] ale też [...] wzniecic przeciwko krolowi nowa konfederacje, nie zalujac na to trudu ani pieniedzy. taka konfederacja zawsze bedzieuzyteczna dla celow J.Carskiej Mości [...] gdyz 1-o pod tym pretekstem [car] moze zawsze utrzymac w Polsce swe wojska, 2-o [...] zmusi sie krola Augusta, by ostrozniej i nie tak poblicznie przeciwko nam wystepowal [...] 4-o krola pruskiego tym latwiej bedzie utrzymac w sferze naszych interesow, 5-o dzieki konfederacji J.C Mość zawsze mocno bedzie stac w polsce i obie strony beda musialy postepowac wedlugo jego woli [...]
  podowod do konfederacji jest pod dostatkiem: zerol August chce tron zapewnic synowi, ze dazy do samowladztwa, ze stara sie podniesci Turkow przeciw J.C Mości, a tym samym przeciwko Polsce [...] aby zgniesc wolnosci Rzplitej- to wszystko wystarczy do podbechtania Polski przeciw krolowi. Mozna by jeszcze dodac, ze on obiecal Turkom i cesarzowi pewne cesje terytorialne koszpem Rzeczypospolitej; gdydodamy do tego pieniadze i poufna zapowiedz protekcji carskiej,sprawa,moim zdaniem,nie napotka wielkich trudnosci.


  Pytania :

  1. Co i dlaczego proponuje carowi autor tego tekstu?
  2.Jakie działania , zdaniem Ostermana(autora tego tekstu)ułatwią integrację carską w sprawy Rzeczypospolitej?
  3.podaj powody wymienione w tekście , dla których Rosji zależało na związaniu konfederacji
  4.Dlaczego dzięki konfederacji będzie można utrzymać króla pruskiego w sferze rosyjskich interesów?
  5.Jak autor proponuje uzasadnić zwołanie konfederacji?

  Pomóżcie :/ daje cela.
 2.  
  1.Autor teksty proponuje carowi próbę zerwania sejmu ,a także stworzenie w Rzeczpospolitej konfederacji potępiającej władzę króla i z nim walczącej.Wszystkie te zabiegi mają na celu osłabienie sasiada Rosji i zmuszenie go do poddania się jej woli.

  2.Ingerencję ułatwiają spory wewnetrzne w Polsce,skłócenie szlachty oraz naiwność tego stanu,a także jego usilna walka o utrzymanie panującego porządku.

  3.Rosja chce utrzymać w Polsce swe wojska

  -Car ma zamiar przejąć kontrolę nad państwem

  -kontrola polskiej polityki i sejmu zapewni utrzymanie dobych stosunków z Prusami

  -Rosja chce ograniczyć rolę króla Augusta w polityce państwa ,jego sołabienie i poddanie woli caratu

  4.Ponieważ król ten nie będzie mógł się sprzeciwić polityce Rosji w Polsce ,gdyż wszystkie jej intrygi stworzone by osłabić Rzeczpospolitą poprą jej posłowie.

  5.Proponuje ogłosić ,że król zamierza pogwałcić prawo Rzeczpospolitej tworząc tron dziedziczny ,bądź też wwiązać Rosję w konflikt z Turcją.Autor chce też zarzucić Poniatowskiemu ,że obiecał wzamian za wojnę z Rosją zdobycze terytorialne kosztem Polski
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.