DODAJ ZADANIE
Kategorie

  1.  
    Położony na południe Grecji Półwysep (1)....... jest mniej górzysty niż inne obszary kraju. W starożytności do najważniejszych miast tego rejonu należała Sparta znajdująca się w krainie zwanej (2)....... Spartańską polis rządzili wyłącznie ..... Urodzeni w Sparcie . Uprawą roli zajmowali się(3) ........ wywodzący się z podbitej ludności Peloponezu . Mieszkańcami tej części Helledy byli również (4) ....... Nie posiadali oni praw (5).......... lecz zachowali wolność osobistą i własną ziemię . Władzę sprawowali wszyscy obywatele tworzący (6)............ W rzeczywistości państwem rządziła rada starszych nazywano (7) ......... W jej skład wchodzili szanowani obywatele którzy ukończyli 20lat. Ważną role odgrywali także (8) wybierani na rocżną kadencje . Na czele Sparty stało dwóch (9)....... jednocześnie, lecz ich uprawnienia były w duzym stopniu ograniczone
  2.  
    Położony na południu Grecji Półwysep PELOPONESKI jest mniej górzysty niż inne obszary kraju. W starożytności do najważniejszych miast tego rejonu należała Sparta, znajdująca się w krainie zwanej LAKONIĄ. Spartańską polis rządzili wyłącznie dorośli MĘŻCZYŹNI urodzeni w Sparcie. Uprawą roli zajmowali się HELOCI, wywodzący się z podbitej ludności Peloponezu. Mieszkańcami tej części Hellady byli również PERIOJKOWIE. NIe posiadali oni praw OBYWATELSKICH lecz zachowali wolność osobistą i własną ziemię. Władzę sprawowali wszyscy obywatele tworzący ZGROMADZENIE LUDOWE. W rzeczywistości państwem rządziła rada starszych nazwana GERUZJĄ. W jej skład wchodzili szanowani obywatele, którzy ukończyli 60lat. Ważną rolę odgrywali także EFORZY wybierani na roczną kadencję. Na czele Sparty stało dwóch KRÓLÓW jednocześnie, lecz ich uprawnienia były w dużym stopniu ograniczone.

    prosze :)
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.