DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  CZYTANIE TEKSTU ZE ZROZUMIENIEM c.d. Na podstawie tekstu odpowiedz na pytania własnymi słowami.Barbara Skarga,Inteligencja zamilkła.


  5. Narzuca się pytanie drugie:dlaczego tak się stało? [...] Zapewne jedną z przyczyn jest ekonomiczna transformacja. Ratując gospodarkę Polski i opierając się na mocnych,zdrowych podstawach,przed jednymi otworzyła ona niesłychane,dotychczas niedostępne możliwości korzystania z różnych tak pożądanych,niemal wyśnionych materialnych dóbr,jak przede wszystkim samochód,a także z rozmaitych kapitalistycznych błyskotek-innym przyniosła klęskę. Wolność jest trudna. Pies,który się urwał z łańcucha,nie zawsze umie znaleźć pożywienie. Chociaż inteligencja na transformacji materialnie nie skorzystała,ją obarczono winą.
  6. Drugą przyczyną było rozpowszechnianie się kultury masowej. Ona bowiem nie sprzyja tej wysokiej,przeciwnie,obniża jej loty. Na ogół zadowala się niewyszukaną rozrywką. Mamy więc nie wielki teatr,lecz telewizyjne seriale,nie literaturę,lecz komiksy i na każdym kroku mnóstwo tandetnej muzyki. Panująca rozrywka nie wymaga ani wykształcenia,ani myślenia,ani nawet dowcipu. Inteligent jej nie rozumie,jej wielbiciele-inteligenta. Toteż inteligent budzi w masach nudę. Mówi też niezrozumiałym dla nich językiem. Kultura masowa bowiem wykształca własny język,język potoczny,nasycony słowami zaczerpniętymi bądź z popularnych amerykańskich filmów,bądź z reklam i z brukowej angielszczyzny spotykanej na każdym kroku w supermarketach.
  7. Dziś zresztą ceni się ludzi sukcesu. Sukces,ale jaki? W biznesie,to po pierwsze,w polityce,nie by uczynić coś sensownego,lecz by być panem posłem lub ministrem,z którym muszą się liczyć inni,zakosztować władzy,wreszcie sukces w mediach. Bycie osoba medialną to szczyt marzeń. Kto by tam myślał o kulturze. Wydaje się ona przeżytkiem,czymś szkolnym,z odległych czasów. [...]
  8. Pojawiły się tez upiory przeszłości. [Antysemityzm],[...] narodowa ideologia zamykająca się przed wszystkim,co inne,otwarte,grzęznąca w przyciętej na miarę gawiedzi tradycji. Nie ma więc co się dziwić,że inteligencja zamilkła. Może w ogóle zniknęła w swym profesjonalizmie,może przygniotły ją te różne środowiska sukcesu? [...] Tak,dla inteligencji nie ma teraz już miejsca. Może się odrodzi z najmłodszym pokoleniem? Może ono zatęskni za innym sposobem życia? Rozmawiając ze studentami,mam czasem taką nadzieję,ale nadzieje,jak wiemy,bywają złudne.


  Tekst opracowano na podstawie:
  Barbara Skarga,Inteligencja Zamilkła,[w:] tejże,Człowiek to nie jest piękne zwierzę,Kraków 2007

  Zadanie 13.
  Z akapitów 5. i 6. wypisz dwa przykłady zastosowania słownictwa o funkcji oceniającej.

  Zadanie 14.
  Odwołując się do akapitu 6.,podaj dwa przykłady wpływu upowszechniania kultury masowej na relację między inteligencją a społeczeństwem.

  Zadanie 15.
  Zakończenie artykułu Barbary Skargi jest niejednoznaczne. Zacytuj fragmenty ostatniego akapitu świadczącego o:
  -optymizmie autorki:
  -pesymizmie (sceptycyzmie) autorki:
 2.  
  Zadanie 15
  Pesymistyczne
  ''Rozmawiając ze studentami, mam czasem taką nadzieję, ale nadzieje, jak wiemy, bywają złudne.''
 3.  
  Zad 2 : Zastrzeżenia autorki świadcza ze jest ona zwykła osoba, która nie wie czy sobie poradzi z powierzonym jej zadaniem.
  Zad. 5 - Za swoje ideały uznawała oświecenie
  Zad. 6 - Głoszono patriotyzm przebierał nieraz forme megalomanii narodowej do której Polacy okazywali sie dziwnie skłonii od XVIw. kiedy zrodziłą sie myśl, ze jezyk polski jest najstarszym jezykiem świata.
  zad 7 - * chęc odbudowy państwa * dbanie o kulture * zdobywanie wiedzy
  zad 8 - Stefan Żeromski był bardzo wybitnym i cenionym pisarzem który zasługiwał na mieszkanie w Zamku Królewskim dzis juz nie jest to doceniane.
  Zad 10 - Kultura byla samotnym istnieniem. wolnością
  Zad 11- * kluby literacki * wystawienia sztuki w teatrze
  Zad 12- Inteligencje zaczeli tworzyć zorganizowane grupy oporu, chęc zdobyć wolność
  Zad 14 * brak zrozumienia pomiedzy inteligencja a spoleczeństwem * kultura inteligentna jest nudna dla społeczeństwa
  Zad. 15 -
  Optymizm " Moze se odrodzic z namłodszym pokolenie ? Moze ona zatesknic za innym sposobem zycia? "
  Pesymizm- " Rozmawiając ze studentami mam czasem taka nadzieje ale nadzieje jak wiemy bywaja złudne"
 4.  
  1. okresl role w jakiej widzi sie autorka , rozważając postawiony przed nią problem.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.