DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Johan Huizinga"Wizerunek śmierci"
  1)za pomocą jakich środków językowych autor podkreślił wyjątkowe znaczenie motywu śmierci w xv w.?odpowiedz na podstawie inicjalnego zdania akapitu 1
  2)które z podanych poniżej znaczeń zwrotu: "wzięli rozbrat ze światem" jest właściwe;
  a)umarli
  b)wstąpili do klasztoru
  c)zbuntowali się przeciwko zasadom rządzącym światem
  3)jakie czynniki wpłynęły na spopularyzowanie myśli o śmierci w kulturze XV stulecia. Odpowiedz na podstawie akapitów 1i2
  4)na podstawie akapitu 2 odpowiedz, jakie były cechy obrazu śmierci, który pojawił się w XVw?
  5)na podstawie akapitu 3 wymień najważniejsze motywy tworzące średniowieczny wizerunek śmierci
  6)jakie porównanie łączy akapity 1i3
  • zakrecona99
  • 15.12.2010
  • UWAGA: 2 osoby uznały to rozwiązanie jako niepoprawne.
   
  tez potrzebuje odp;/
 2.  
  1)Autor wyjątkowe znaczenie motywu śmierci podkreślił za pomocą utworów muzycznych opartych na powtarzaniu tego samego tematu przez różne głosy, pobożne traktaty akcentowane nieustanną myślą o śmierci.
  2)Zwrot "wzieli rozbrat ze światem" oznacza że umarli.
  3)Czynniki, które wpłynęły na spopularyzowanie myśli o śmierci w kulturze XV stulecia to nieustanne wołanie "momento mori" co z języka łacińskiego oznacza "pamiętaj o śmierci".
  5)Najważniejsze motywy tworzące średniowieczny wizerunek śmierci to motyw przejmującego grozą przedstawienia rozkładu całej piękności ludzkiej oraz motyw tańca. Śmierć porywa za sobą ludzi każdego wieku i stanu.
 3.  
  4. Cechy obrazu śmierci: jaskrawa i ostra, w bardzo prostej formie, bezpośredniej, żywej i obliczonej na oddziaływanie masowe. Ponadto prostota, lapidarium i prymitywizm.
  6.Akapit 1. i 3. łączy porównanie skargi na śmierć do niekończącej się pieśni.
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.