DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Które budowle stały się symbolem możliwości technicznych Rzymian???
  To ważne!!!
  ;P
 2.  
  akwedukty - rodzaj wodociągów poprowadzonych na łukach arkadowych (wyglądają podobnie do wiaduktów) - wyglądają mocno spektakularnie, ponieważ mają długość często kilku-kilkunastu kilometrów, dużą wysokść, przebiegają nad dolinami górskimi, rzekami, itp. , dodatkowo zbudowanie łuku jest trudne z architektonicznego punktu widzenia ze wzgl. na działające na niego siły,

  drogi rzymskie - szczególnie odporne konstrukcje (najsłynniejsza droga Via Appia koło Neapolu przetrwała bez szwanku przejazd tysięcy pojazdów wojskowych Armii Amerykańskiej podczas inwazji na Włochy w 1943 -4)

  limesy - rodzaj umocnień granicznych, długie łańcuchy murów, drewnianych palisad, umocnionych fortów (dzisiaj zachowane w formie szczątkowej, ale kiedyś ciągnęły się na całej długości granic na Renie i Dunaju, dziś najlepiej zachowanie umocnienia znajdują się w Wielkiej Brytanii - Wał Hadriana i Wał Antoninów)

  cyrki - budowle na, których odbywały się walki gladiatorów (także bardzo spektakularne - użycie łuków arkadowych, kolumn - najbardziej spektakularne Kolloseum w Rzymie)

  Panteon - świątynia wszystkich bogów w Rzymie przez ponad tysiąc lat budowla o największej na świecie kopule (większa niż Hagia Sophia w Konstantynopolu, dtk. kopuła jest także bardzo trudna do zbudowania - również ze wzgl. na rozkład sił)
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.