DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  Wypisz wydarzenia,które miały wpływ na utworzenie państwa polskiego(od 1914 do listopada 1918)
 2.  
  - 1914 wybuch I Wojny Światowej(sierpień), odezwy mocrarstw zachodnich do Polaków (mające ich zachęcić do walki po swojej stronie- np. odezwa wlk. księcia Nikołaja Nikołajewicza- po stronie Rosji), powstanie Legionów Polskich ( walczących po stronie austro-węgierskiej)

  -1916 Akt 5 listopada zapowiadający powstanie niepodległej Polski (wydany przez Niemców i Austriaków więc potraktowany nieufnie przez polskie społeczeństwo), powstanie Generalnego Gubernatorstwa i Tymczasowej Rady Stanu (namiastka rządu polskiego na terenach okupowanych przez państwa centralne)

  - 1917 rewolucje w Rosji (Lutowa i Październikowa), wycofanie się Rosji z wojny, powstanie Armi Polskiej we Francji (walczącej p-ko Niemcom na froncie zachodnim), Kryzys Przysięgowy (internowanie przez Austiaków żołnierzy I i III Brygady Legionów, komendant Piłsudski internowany w Magdeburgu)

  -1918 orędzie prezydenta USA Woodrow Wilsona zapowiadające w jednym z punktów utworzenie niepodległej Polski z dostępem do Bałtyku,
  klęski na frontach wojsk niemieckich, załamanie się Austro-Węgier (od k. października przejmowanie władzy przez Polaków w zach. cz. Galicji), na początku listopada także przejmowanie władzy od Niemców w d. Królestwie Polskim (Kongresówce), przyjazd uwolnionego Piłsudskiego do Warszawy i formalne przejęcie władzy z rąk Rady Regencyjnej (11.XI -UWAŻANY SYMBOLICZNIE ZA DATĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI)

  - lata 1918-21 (walki o ostateczne ukształtowanie się granic państwa)
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.