DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  "Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyc, ale nie pokonac."
  Jak rozumiesz powyższe słowa napisz rozprawke odwołując sie w niej do przynajmniej 3 argumentów. Podaj Przykłady z lektur lub filmu.
  Bardzo Prosze o pomoc...
 2.  
  „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.”

  „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.” Ten cytat z książki Ernesta Hemingwaya pt. „Stary człowiek i morze” zna chyba każdy kolekcjoner aforyzmów i cytatów. Myślę, że wszyscy, którzy go kiedykolwiek przeczytali lub usłyszeli rozumieją go bardzo dobrze i mają wrażenie, że słowa te są właśnie o nich. Hemingway prawdopodobnie nie przypuszczał, iż jego myśl zostanie zapamiętana na zawsze i pomoże tylu ludziom.
  Każdy z nas ma jakieś problemy. Każdy z nas czuł kiedyś, że coś w nim pękło. Każdy z nas, chociaż raz zwątpił w siebie i w swoje możliwości. Jednak mało kto się poddał i został pokonany, ponieważ żaden człowiek nie jest stworzony do klęski i chce walczyć o swój byt. W historii możemy doszukać się wielu bohaterów, którzy, mimo iż stracili wszystko i upadli na samo dno podnieśli się z niego i próbowali walczyć o to, co dla nich ważne.
  Literatura obfituje w historie o walce z przeciwnościami losu. Za przykład posłużyć może seria zawierająca dwa tomy pt. „Hera moja miłość” i „Lot komety” autorstwa Anny Onichimowskiej. Opowiadają one o zmaganiach młodego człowieka, Jacka, z rzeczą okropną, jaką jest nałóg narkotykowy. Rodzice nigdy nie poświęcali mu dużo uwagi. Ojciec był alkoholikiem. Młodszy brat ukradł mu marihuanę i po jej wypaleniu popełnił samobójstwo. Rodzice i otoczenie odwrócili się od Jacka. Stracił rodzinę i wkrótce zaczął brać ciężkie narkotyki. Często słyszy się, że narkoman to wrak człowieka. Fizycznie był on wrakiem człowieka, ale została mu jeszcze dusza, która z całej siły pragnęła znów wznieść się na wyżyny. I udało się.
  Potwierdzenie prawdziwości tego cytatu odnajdujemy też, oglądając ekranizację książki pt. „Kamienie na szaniec”. Widzimy tu zmagania Polaków z Niemcami, którzy chcą zniszczyć ich polskość, dom, ojczyznę. Ich celem jest odebranie tożsamości narodowej naszym rodakom. Choć robią to z ogromną i przerażającą siłą, to nie udaje im się złamać ducha narodu. Wtedy, gdy we wszystkich gaśnie najmniejsza nadzieja na zwycięstwo i na lepsze jutro, bohaterowie filmu, a zarazem książki nie poddają się i każą swemu sercu walczyć dalej o to, czego pragną i co siłą jest im odbierane. Wzniecają nadzieję i wiarę u ludzi zwątpionych, porywając ich do ataku. Choć ponoszą wiele ofiar śmiertelnych to jednak udaje się im. Człowiek pokonany śmiercią bohaterską żył będzie w sercach i umysłach potomnych.
  Nawet dzieci mają ogromną siłę i potrafią walczyć . Wielu słyszało o strajku uczniów we Wrześni, którzy odmówili nauki w języku niemieckim. Przeciwstawili się oni germanizacji w zaborze pruskim. Za ich przykładem poszły wszystkie inne dzieci zmuszane do nauki w języku niemieckim, dając przykład i wiarę dorosłym.
  Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, stwierdzam prawdziwość prawdziwość ponadczasowość myśli: „człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.” Walczmy o swoje z przeciwnościami losu. Walczmy o to, co dla nas ważne. Każdy z nas ma w sobie wewnętrzną siłę. Wystarczy tylko ją w sobie odnaleźć.
 3.  
  skopoiowane z innej strony
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.