DODAJ ZADANIE
Kategorie

 1.  
  W pracowni artystycznej tka się ręcznie gobeliny. Jeden metr kwadratowy gobelinu kosztuje 1850zł. Co będzie droższe: prostokątny gobelin o wymiarach 2,2m i 1,5m czy kwadratowy gobelin o boku 1,8m? O ile droższy? Sprawdź w odpowiednim słowniku znaczenie słowa gobelin
 2.  
  2,2*1,5=3,3m kwadratowych
  obliczam koszt
  3,3*1850=6105----->tyle kosztuje prostokątny gobelin

  1,8m*1,8m=3,24 m kwadratowego
  obliczam koszt
  3,24*1850=5994----->tyle kosztuje gobelin kwadratowy
  6105zł-5994=111zł
  Gobelin prostokątny jest droższy o 111 zł od gobelinu kwadratowego
  ----------------------------
  Gobelin, tkanina dekoracyjna jednostronna, naśladująca obraz, może zawierać motywy figuralne, pejzażowe lub ornamentalne traktowane podobnie jak w malarstwie tzn. z uwzględnieniem kompozycji, perspektywy i gamy barwnej. Wykonana na krośnie techniką gobelinową, tkacz pracujący na krośnie pionowym ma przed sobą lewą stronę gobelinu, posługuje się kartonem czyli projektem w skali 1:1, pochodzącym częstokroć z warsztatu wybitnego artysty malarza. Rezultat pracy jest widoczny w lustrze, wątek pokrywa całkowicie, umieszczoną zazwyczaj poziomo osnowę.

  Technikę gobelinową znano na Wschodzie od czasów starożytnych, w Europie rozwinęła się w średniowieczu z charakterystycznymi łączkami (millefleurs), wytwarzanymi w XIV i XV w. głównie we Flandrii i Francji (Tournai, Arras) z motywami dekoracji roślinnej wyobrażającej liczne kwiaty i liście a wśród nich małe zwierzęta. W okresie renesansu głównym ośrodkiem stała się Bruksela, specjalizująca się w wielkich formatach oraz cyklach.

  W połowie w. XVII centrum tkactwa europejskiego przeniosło się do Francji, gdzie niezależnie od działającego Aubusson, w 1667 J.B. Colbert założył na przedmieściu Paryża wielką królewską manufakturę dla której projektantem kartonów był wybitny artysta epoki Ludwika XIV, Ch. Le Brun. Pierwsze cykle tapiserii miały tytuły: Historia Aleksandra Wielkiego, Rezydencje królewskie, Żywioły, Historia króla Ludwika XIV. Tkaniny produkowane w tej manufakturze podbiły całą Europę jako istotny element ekspansji kultury francuskiej epoki Ludwika XIV na pozostałe kraje kontynentu. Nazwa gobelin to nazwisko rodziny Gobelin, właścicieli farbiarni z XV w., na której terenie założono królewską manufakturę.

  W terminologii polskiej nazwę gobelin stosuje się raczej do tkanin wykonanych w drugiej połowie XVII w.
  wg encyklopedii "Wiem"
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.