nena33

zadanie 4 Wyjasnij pojecia 1. żyzność a urodzajność gleby 2. poldery 3. nośniki energii

+0 pkt.
Odpowiedz

Odpowiedzi: 3

about 14 years ago

Poldery są to obszary w dolinach rzek przeznaczone do zalania w razie powodzi w celu ochrony innych terenów, najczęściej miast. Rozlanie się fali powodziowej na większym terenie powoduje jej spłaszczenie i zmniejszenie groźby przerwania wałów w innym miejscu.

ania1802

Novice Odpowiedzi: 19 0 people got help
about 14 years ago

Urodzajność gleby – zdolność gleby do zaspokajania potrzeb roślin i wydawania plonu. Jest to wypadkowa żyzności i zastosowanych przez rolnika zabiegów agrotechnicznych. Urodzajność jest cechą określającą wartość produkcyjną gleby. Wyróżnia się: * urodzajność potencjalną, zależną od siedliska, w jakim gleba występuje * urodzajność aktualną, która może się zmieniać w czasie Podstawową miarą urodzajności jest plon (urodzaj). Na glebach urodzajnych, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można osiągać wysokie plony. Żyzność gleby - naturalna zdolność gleby do zaspokajania potrzeb roślin. Stanowi ona zespół morfologicznych, fizycznych, chemicznych, fizykochemicznych, biochemicznych i biologicznych właściwości gleby, zapewniających roślinom odpowiednie warunki wzrostu. Jest wypadkową naturalnej zasobności i właściwości gleby. Miarą żyzności jest liczba gatunków roślin na danym areale. Naturalna żyzność gleby jest wynikiem procesu glebotwórczego i zależy od zawartości w glebie m.in. koloidów glebowych, związków mineralnych, próchnicy, drobnoustrojów. Żyzność gleby zwiększa się m.in. poprzez odpowiednie nawożenie, uprawę, stosowanie płodozmianu i meliorację.

doniagg

Rookie Odpowiedzi: 28 0 people got help
about 14 years ago

Energia jest niezbędna ludziom dla zaspokajania ich potrzeb bytowych, przy produkcji dóbr materialnych oraz świadczeniu różnego typu usług. Używa się do tego celu energii pod różnymi postaciami. Energię, jej nośniki i źródła klasyfikować można stosując różne kryteria klasyfikacji. Z punktu widzenia stopnia przetworzenia rozróżniamy: * pierwotne nośniki energii (energię pierwotną) - występujące w przyrodzie w sposób naturalny w postaci kopalin (węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny) oraz takie formy energii jak energia rzek, energia słoneczna, energia wiatru oraz energia biomasy, energia geotermalna. * wtórne (pochodne) nośniki czyli przetworzone przez człowieka nośniki energii pierwotnej np.: energia elektryczna, ciepło, koks, benzyna, olej napędowy. Ze względu na wyczerpywalność nośniki energii dzielimy na: * odnawialne - czyli takie, które regenerują się wystarczająco szybko i których zasoby praktycznie nie wyczerpują się, bowiem nieustannie ich zasoby zostają uzupełnione energią padającego słońca. Do tej grupy nośników zaliczamy energię słoneczną, energię wiatru, energię rzek, energię geotermalną. * nieodnawialne -czyli takie, których zasoby są ograniczone i które wyczerpują się w miarę eksploatacji. Do tej kategorii zaliczamy wszystkie paliwa kopalne: wszystkie energetyczne odmiany węgla, ropę naftową, gaz ziemny oraz uranowe paliwo jądrowe. Ze względu na fizyczny stan skupienia nośniki energii dzielimy na: * paliwa stałe (węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, drewno opalowe, koks), * paliwa ciekłe (benzyna, olej opałowy, olej napędowy) * paliwa gazowe (gaz ziemny oraz gazy sztucznie wytworzone przez człowieka takie jak: gaz koksowniczy, miejski, czadnicowy)

doniagg

Rookie Odpowiedzi: 28 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Geografia

Ładuj więcej