truskaweczkax3

BŁAGAM POMÓŻCIE !!! PROSTE ALE NIE JESTEM PEWNA!!! PLISSS!!! DEMOKRACJA SZLACHECKA MOCNE STRONY I SŁABE STRONY PO 2 ARGUMENTY!!! JAK CO TO ĆW. STR 28 ZAD 8 HISTORIA CZASY NOWOŻYTNE !!! PLISSSSS!!!

+0 pkt.
Odpowiedz

Odpowiedzi: 2

about 14 years ago

Mocne i słabe strony demokracji szlacheckiej w Polsce Demokracja jest systemem politycznym, w którym współcześnie każdy obywatel ma prawo do wybierania lub bycia wybranym na przedstawiciela narodu. Mówi się zatem, że to lud w sposób pośredni lub bezpośredni sprawuje faktyczną władzę. Pierwszy raz wprowadzono ten ustrój w V w. p.n.e. (blisko dwa i pół tysiąca lat temu) w Atenach. W polis ateńskim prawo głosu na zgromadzeniu ludowym miał każdy obywatel, a zatem była to demokracja bezpośrednia. Jej funkcjonowanie ułatwiała struktura państwa-miasta, stosunkowo małego, by faktycznie każdy mógł wypełnić swój obywatelski obowiązek. Określenie "każdy" nie obejmowało w żadnym wypadku kobiet i niewolników.

Dominika2141081

Newbie Odpowiedzi: 8 0 people got help
about 8 years ago

MOCNE STRONY: a) lepiej niż monarchia prezentuje interesy grupy społecznej (nie tylko monarchy, lecz także szlachciców); b) władza uległa decentralizacji (rozdrobnieniu), co okazywało się pomocne w czasie wojny (brak jednego władcy, trudny do zlikwidowania rząd) c) stanowiła zalążek demokracji w dawnej Polsce; d) ukształtowanie się ruchu, który dążył do wyrównania przywilejów pośród szlachty; e) możliwość wyboru najwłaściwszego kandydata na króla (w późniejszym okresie); SŁABE STRONY: a) prawo liberum veto stało się niszczycielskie dla ustaw, ponieważ mogło zatrzymać je i nie dopuścić do ich ustanowienia; b) zdecentralizowana władza utrudnia podejmowanie szybkich decyzji, a w konsekwencji rządzenie państwem; c) brak równości wobec prawa (władza stała się przywilejem tylko wąskiego grona ludzi); d) brak jednego silnego organu państwowego (głowy państwa); e) przy podejmowaniu decyzji szlachta kierowała się głownie interesem osobistym, nie społecznym; f) początki korupcji (magnaci utrzymywali biedną szlachtę w zamian za poparcie udzielone ich interesom); g) szlachta mogła wybrać na króla obcokrajowca, którego interesy nie zawsze były tożsame z interesami Polski.

AWinsh

Newbie Odpowiedzi: 1 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Historia

Ładuj więcej